Ajakava

Teated

Ajalugu

Suveaaria

Pärnu Vanalinna õu

Musica Sacra

Artistid

Pärnu Ooperistuudio oooo oooo oooo oooo

Toetajad

Kontakt

Reklaampind

 

 

 

> Eesti

> English oooo        

> Suomi

 

Esileht > Teated >

 

 

TEATED

 

 

3.8.2011

 

Suveaaria lõpeb hullumisstseenidega

 

 

Eeloleval pühapäeval ja teisipäeval näeb Pärnu Vanalinna õuel Hullumisstseene kvaliteetooperitest vol. 2 ning järgmise nädala neljapäev ja laupäev on hullumisstseenide vol. 1 päralt. Stseenid, milles peategelane või mõni tegelastest kaotab sündmuste käigus mõistuse, olid ooperite loomulikuks koostisosaks juba ooperiajaloo algusest peale, kuid eriti populaarseks kujunesid hullumisstseenid 19. sajandi itaalia ja prantsuse ooperites. Hullumisstseene kirjutati tipplauljatele ja nende varjatud eesmärgiks oli viimase piirini demonstreerida esitaja laulja- ja näitlejavõimeid. Seetõttu on hullumisstseenide vokaalpartiide ülesanded võrreldes muude ooperinumbritega palju suuremad ja erutavamad: tavalised on suured hüpped, keerulised passaazhid, ülipikad fraasid, kiirelt vahelduv dünaamika ja järsud karakterimuutused. Hullumisstseenide etendusi 1 ja 2 ühendab lugu traagilisest naissaatusest: süütute naiste tunded raha, võimu ja iharuse hammasrataste vahel, kõlab muusika Bellinilt, Donizettilt, Thomas’lt. Peaosas Kai Kallastu (sopran), kaastegevad Leonora Palu (flööt), Hille Karm ja Liina Vedler (video ja valgus) ning Andrus Kallastu (muusikajuht).

 

Sel neljapäeval võib sellel suvel viimast korda nautida Kataloogi sarja kuuluva installatsioon-ooperi Palvestseene kvaliteetooperitest etendust, milles kõlab Bellini, Donizetti ja Verdi muusika. Kui inimlikud võimalused keerulisi olukordi lahendada on ammendunud, ei jää inimesel muud üle, kui pöörduda palves jumala poole. Palve jõud on suur ja paluda võib kõike: verise sõja lõppemist, armastatud inimese tervenemist, jumala armu kavandatavale ettevõtmisele. Kui ooper lõpeb õnnelikult, oli palvest kasu. Enamasti on aga ooperis esitatav palve vaid lootusetu olukorra kinnitus: jumalad võivad halastada, kuid inimesed mitte. Peaosas esineb sopran Kai Kallastu, jumalakujude autoriks on Jasper Zoova.

 

Reedel toimub neljas kontsert sarjast Bach Pärnus, millel saab lisaks Bachi oreliteostele kuulata laule Hugo Wolfi Hispaania vaimulike laulude kogumikust. Kontserdil esineb sopran Kai Kallastu, keda saadab digiorelil Andrus Kallastu.

 

Laupäevasel Suveaariate sarja kontserdil esinevad viiuldaja Leena Laas ja flötist Leonora Palu, klassikalisi ooperiaariad esitavad sopranid Egle Kull ja Kai Kallastu, metsosopran Iris Oja ning bariton Atlan Karp. Muusikajuht Andrus Kallastu.

 

Viiuldaja Leena Laas omandas Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias magistrikraadi Ulrika Kristiani ja professor Mari Tampere-Bezrodnõi juhendamisel. Ta on ennast täiendanud Igor Bezrodnõi, Sigiswald Kuijkeni, Anatoli Reznikovski, Regis Pasquier ja Gérard Poulet juures. Lisaks osalemisele arvukates projektiorkestrites on Leena Laas töötanud Eesti Riiklikus Sümfooniaorkestris, Rahvusooper Estonia orkestris, Kremerata Balticas, Tallinna Kammerorkestris, Tallinn Sinfoniettas ja Jyväskylä Linnaorkestris. 1998. aastast tegutseb ta oma sünnilinna Narva sümfooniaorkestri kontsertmeistrina, on täitnud ka Rahvusooper Estonia orkestri kontsertmeistri kohuseid ning on aastast 2011 Pärnu Ooperi orkestri kontsertmeister. Arvukatel kontsertidel Eestis, Soomes, Rootsis, Venemaal ja Saksamaal on ta solisti ja ansamblistina lisaks klassikalisele repertuaarile esitanud ka palju eesti muusikat. Koostöös pianist Nata-Ly Sakkosega valmis tal Eesti Raadio sarjas 2001. aastal CD-plaat Poème d'amour, mida on arvustatud sõnadega "Leena Laasil on kirglik poognakäsi, mis ühestki noodist embuseta lahti ei taha lasta, olgu tegu õhkõrna puudutuse või sügava paitusega. Leena Laasi kunstnikuomadustest ongi olulisimad kõla voolimise oskus ja külluslik tämbripalett, mille abil ta teosed elavaiks, hingavaiks ja arenevaiks tervikuiks köidab".

 

10. juulist kuni 13. augustini 2011 toimuv Pärnu Ooperi Suveaaria on intelligentset meelelahutust pakkuv ainulaadne suvepealinna vabaõhu muusikateatrifestival. Etendused algavad sumedatel suveõhtutel poolteist tundi enne keskööd erilise atmosfääriga Pärnu Vanalinna õuel. Rambivalguses saab nautida kõlade ja lavakunsti keelde tõlgitud unistusi, armastust ja emotsioone. Äratundmisrõõmu tekitavad ooperiaariad, üllatuslikud kõlad nüüdisheliloojatelt, silma erutavad videopildid ning etenduspaiga loomulik akustika loob müstilise lavalise terviku, millele lisab varjundeid loodushäälte ja -värvide ootamatu sekkumine. Suveaaria on kõigile neile, kes otsivad eredaid ja inspireerivaid kunstilisi naudinguid. Suveaaria kunstiline juht on Andrus Kallastu.

 

Etendused ja kontserdid algavad Pärnu Vanalinna õuel (Nikolai 26 / Pühavaimu 19) kell 22.30.

 

Pääsmed hinnaga 15 eurot (makse sularahas) on müügil pool tundi enne algust kohapeal.

 

Pääsmed hinnaga 10 eurot on eelmüügis internetis https://www.piletimaailm.com/performances/search?organizer_id=235
ning Piletimaailma müügipunktides üle Eesti

 

Piletilevis on pääsmed hinnaga 10 eurot internetimüügil aadressil http://www.piletilevi.ee/est/piletid/teater/muu/?show=22675

ning Piletilevi müügipunktides üle Eesti

 

www.ooper.parnu.ee

 

 

 

27.7.2011

 

Pühapäeval esietenduvad Pärnu Vanalinna õuel Palvestseenid kvaliteetooperitest

 

 

Pühapäeval, 31.juulil 2011 kell 22.30 toimub Pärnu Vanalinna õuel installatsioon-ooperi PALVESTSEENE KVALITEETOOPERITEST esietendus. Etendus kuulub Pärnu Ooperi sarja KATALOOG ning selles kõlab Bellini, Donizetti ja Verdi muusika. Kui inimlikud võimalused keerulisi olukordi lahendada on ammendunud, ei jää inimesel muud üle, kui pöörduda palves jumala poole. Palve jõud on suur ja paluda võib kõike: verise sõja lõppemist, armastatud inimese tervenemist, jumala armu kavandatavale ettevõtmisele. Kui ooper lõpeb õnnelikult, oli palvest kasu. Enamasti on aga ooperis esitatav palve vaid lootusetu olukorra kinnitus: jumalad võivad halastada, kuid inimesed mitte. Peaosas esineb sopran Kai Kallastu, jumalakujude autoriks on Jasper Zoova. Palvestseene saab Pärnu Vanalinna õuel nautida veel teisipäeval, 2.augustil ning neljapäeval, 4. augustil kell 22.30.

 

Täna võib sellel suvel viimast korda vaadata-kuulata kontsert-kino PAAN JA TÜDRUK, milles põimuvad hõrgust eesti, vene, prantsuse ja jaapani muusikast ning improvisatsioonidest kontsert ja fantaasiafilm paanist ja tüdrukust. Kas muusikat saab näha? Kui suled silmad, näed värvide segunemisi, näed kurbust kellegi näol, näed looduse ilu ja valu, unenäolisi seiku.. Kas kunsti saab kõrvadega kuulata? Sa vaatad loodusmaale ja kuuled selgelt unistavat flöödiheli, poognatõmbeid ja pitsikaatosid, mis vihmapiiskadena su silme eest vilksatavad... Esinevad flötist Leonora Palu ja viiuldaja Indrek Palu. Filmi stsenarist, rezhissöör ja operaator on Tõnis Liivamägi ning kunstnik on Gabriela Liivamägi.

 

Reedel toimub kolmas kontsert sarjast Bach Pärnus, millel saab lisaks Bachi oreliteostele kuulata laule Hugo Wolfi Hispaania vaimulike laulude kogumikust. Kontserdil esineb sopran Kai Kallastu, keda saadab digiorelil Andrus Kallastu.

 

Laupäevasel Suveaariate sarja kontserdil esitavad sopranid Katrin Targo, Kai Kallastu ja Kersti Ala-Murr klassikalisi ooperiaariaid Georg Friedrich Händeli, Wolfgang Amadeus Mozarti, Richard Wagneri, Giuseppe Verdi ja Vincenzo Bellini sulest.

 

Noor eesti sopran Katrin Targo lõpetas Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ooperilauljana 2007. aastal Rostislav Gurjevi klassis. Aastatel 2005-2006 õppis ta Viini muusika- ja etenduskunstide ülikoolis professor Franz Lukasovsky juhendamisel. Praegu õpib ta seal professor Claudia Visca lauluklassis ning ooperistuudios professorite Christoph Meieri ja Reto Nickleri käe all. Aastal 2007 on ta pälvinud võidu Yamaha Music Foundation of Europe stipendiumikonkursil ning aastal 2008 Mart Saare nimelisel laulukonkursil. Ta esinb regulaarselt lauljana Tallinnas ja Viinis. Tema rollide hulka kuuluvad Lauretta Puccini ooperist Gianni Schicchi ning Ilia Mozarti ooperist Idomeneo. Järgmisel hooajal laulab ta Viinis Belinda rolli Purcelli ooperist Dido ja Aeneas ning Rahvusooperis Estonia Kleopatra rolli Händeli ooperist Julius Caesar. Samuti osaleb ta Estonia sügisestel galakontsertidel.

 

Sopran Kersti Ala-Murr on viimased 14 aastat elanud ja töötanud Norras. 2009. aastal omandas ta Stavangeri Ülikoolis professor Elizabeth Norberg-Schulzi lauluklassis magistrikraadi ja läbis 2010. aastal sealsamas kraadijärgse diplomiprogrammi.

Lisaks soolokontsertidele Euroopas, Ameerika Ühendriikides ja Kanadas on lauljatar osalenud Rahvusooper Estonia, EMTA Ooperistuudio ning Karlsruhe Ooperikôrgkooli etendustes. Dirigent Per Kristian Skalstadi taktikepi all laulis ta Norras Vitellia osa Mozarti ooperis Tituse halastus ning Håkon Austbø juhatusel esitas ta Arnold Schönbergi melodraamade tsükli Kuu-Pierrot. Kersti Ala-Murr on esinenud Nordfjordi Ooperiorkestri, Pärnu Linnaorkestri, UiSi ning Stavangeri Sümfooniaorkestri solistina, osalenud Arvo Pärdi muusikafestivalil, Olivier Messiaeni mälestusfestivalil ja festivalil Ny Musikk ja kandnud ette uudisteoseid. Ta on olnud poolfinalist Rahvusvahelisel Ooperilauljate konkursil Rietis ning Iris Adami Corradetti konkursil Paduas. 2005. aastal pälvis ta auhinnalise koha Hendrik Krummi nimelisel konkursil Eestis. 2008. aastal oli ta Stavangeri Ülikooli solistide konkursi vôitjate hulgas. Kersti Ala-Murri jaoks oluliste preemiate hulka kuuluvad ka Stavangeri Ülikooli kunstnikupreemia värvikate ja huvitavate interpretatsioonide eest ning Fredrikstadi valla Kultuuripreemia. Aastatel 2007 ja 2009 oli ta Eesti Interpreetide Liidu stipendiaat. Tihedas koostöös akordionist Jaak Lutsojaga on aastal 2010 valminud CD-plaat Vaikimine oleks vale...

 

10. juulist kuni 13. augustini 2011 toimuv Pärnu Ooperi Suveaaria on intelligentset meelelahutust pakkuv ainulaadne suvepealinna vabaõhu muusikateatrifestival. Etendused algavad sumedatel suveõhtutel poolteist tundi enne keskööd erilise atmosfääriga Pärnu Vanalinna õuel. Rambivalguses saab nautida kõlade ja lavakunsti keelde tõlgitud unistusi, armastust ja emotsioone. Äratundmisrõõmu tekitavad ooperiaariad, üllatuslikud kõlad nüüdisheliloojatelt, silma erutavad videopildid ning etenduspaiga loomulik akustika loob müstilise lavalise terviku, millele lisab varjundeid loodushäälte ja -värvide ootamatu sekkumine. Suveaaria on kõigile neile, kes otsivad eredaid ja inspireerivaid kunstilisi naudinguid. Kunstiline juht Andrus Kallastu.

 

Etendused ja kontserdid algavad Pärnu Vanalinna õuel (Nikolai 26 / Pühavaimu 19) kell 22.30.

 

Pääsmed hinnaga 15 eurot (makse sularahas) on müügil pool tundi enne algust kohapeal.

 

Pääsmed hinnaga 10 eurot on eelmüügis internetis https://www.piletimaailm.com/performances/search?organizer_id=235
ning Piletimaailma müügipunktides üle Eesti

 

Piletilevis on pääsmed hinnaga 10 eurot internetimüügil aadressil http://www.piletilevi.ee/est/piletid/teater/muu/?show=22675

ning Piletilevi müügipunktides üle Eesti

 

www.ooper.parnu.ee

 

 

 

20.7.2011

 

Suveaarial 2011 vestetakse lugusid naistest

 

 

Pärnu Ooperi Suveaarial 2011 etendub sellel neljapäeval veel viimast korda muusikateatrietendus NAINE?!, mis kahe monodraama kaudu uurib naise rolli meeste juhitud ühiskonnas, täpsemalt selle rolli ekstreemseid avaldusi. Kassandra müüt on värvikas näide naise ühiskonnaredelil langemisest ja isiksuse hajumisest. Trooja kuninga Priamose tütrest, kellesse on armunud jumal Apollon, saab Agamemnoni sõjatrofee, immigrant vastu tahtmist, kes peab ennustama häda ja hukatust kurtidele kõrvadele ning kes lõpuks mõrvatakse. Jeesuse ema Maria jõuab Kolgata mäel kannatades selgusele, et tema poja julm ristisurm oli paratamatus ning temale endale paradiisliku õnne allikaks. Etenduses kõlab Sohrab Udumani, Hans Gunter Locki ja Andrus Kallastu muusika. Peaosas sopran Kai Kallastu.

 

Reedel toimub selle suve teine kontsert sarjas Bach Pärnus, millel saab lisaks Bachi oreliteostele kuulata laule Hugo Wolfi Hispaania vaimulike laulude kogumikust. Kontserdil esineb sopran Kai Kallastu. Teda saadab digiorelil Andrus Kallastu.

 

Laupäevasel Suveaariate sarja teisel kontserdil kõlavad klassikalised ooperi- ja operetiaariad Georg Friedrich Händeli, Wolfgang Amadeus Mozarti, Giuseppe Verdi, Gaetano Donizetti ning Franz Lehari sulest. Aariaid esitavad sopranid Katrin Targo ja Kai Kallastu.

 

Noor eesti sopran Katrin Targo lõpetas Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ooperilauljana 2007. aastal Rostislav Gurjevi klassis. Aastatel 2005-2006 õppis ta Viini muusika- ja etenduskunstide ülikoolis professor Franz Lukasovsky juhendamisel. Praegu õpib ta seal professor Claudia Visca lauluklassis ning ooperistuudios professorite Christoph Meieri ja Reto Nickleri käe all. Aastal 2007 on ta pälvinud võidu Yamaha Music Foundation of Europe stipendiumikonkursil ning aastal 2008 Mart Saare nimelisel laulukonkursil. Ta esinb regulaarselt lauljana Tallinnas ja Viinis. Tema rollide hulka kuuluvad Lauretta Puccini ooperist Gianni Schicchi ning Ilia Mozarti ooperist Idomeneo. Järgmisel hooajal laulab ta Viinis Belinda rolli Purcelli ooperist Dido ja Aeneas ning Rahvusooperis Estonia Kleopatra rolli Händeli ooperist Julius Caesar. Samuti osaleb ta Estonia sügisestel galakontsertidel.

 

Pühapäeval algab Suveaaria kontsert-kino PAAN JA TÜDRUK, milles põimuvad hõrgust eesti, vene, prantsuse ja jaapani muusikast ning improvisatsioonidest koosnev kontsert ja fantaasiafilm paanist ja tüdrukust. Kas muusikat saab näha? Kui suled silmad, näed värvide segunemisi, näed kurbust kellegi näol, näed looduse ilu ja valu, unenäolisi seiku.. Kas kunsti saab kõrvadega kuulata? Sa vaatad loodusmaale ja kuuled selgelt unistavat flöödiheli, poognatõmbeid ja pitsikaatosid, mis vihmapiiskadena su silme eest vilksatavad... Esinevad flötist Leonora Palu ja viiuldaja Indrek Palu. Filmi stsenarist, rezhissöör ja operaator on Tõnis Liivamägi ning kunstnik on Gabriela Liivamägi.

 

10. juulist kuni 13. augustini 2011 toimuv Pärnu Ooperi Suveaaria on intelligentset meelelahutust pakkuv ainulaadne suvepealinna vabaõhu muusikateatrifestival. Etendused algavad sumedatel suveõhtutel poolteist tundi enne keskööd erilise atmosfääriga Pärnu Vanalinna õuel. Rambivalguses saab nautida kõlade ja lavakunsti keelde tõlgitud unistusi, armastust ja emotsioone. Äratundmisrõõmu tekitavad ooperiaariad, üllatuslikud kõlad nüüdisheliloojatelt, silma erutavad videopildid ning etenduspaiga loomulik akustika loob müstilise lavalise terviku, millele lisab varjundeid loodushäälte ja -värvide ootamatu sekkumine. Suveaaria on kõigile neile, kes otsivad eredaid ja inspireerivaid kunstilisi naudinguid. Kunstiline juht Andrus Kallastu.

 

Etendused ja kontserdid algavad Pärnu Vanalinna õuel (Nikolai 26 / Pühavaimu 19) kell 22.30.

 

Pääsmed hinnaga 15 eurot (makse sularahas) müügil pool tundi enne algust kohapeal.

Pääsmed hinnaga 10 eurot eelmüügis internetis www.piletimaailm.com ja www.piletilevi.ee ning Piletimaailma ja Piletilevi müügipuntides üle Eesti.

 

Reisikorraldajatel palume võtta ühendust ooper@parnu.ee, rühmadele (alates 10 inimest) soodustused.

 

Eestimaa suveõhtud võivad olla jahedad ja niisked. Soovitame võtta kaasa sooje riideid ja vihmakaitsed.

 

www.ooper.parnu.ee

 

 

12.7.2011

 

Suveaaria 2011 pakub isuäratavaid kunstielamusi

 

 

Pärnu Ooperi Suveaarial 2011 saab sellel neljapäeval veel viimast korda nautida vandenõustseene Richard Wagneri ooperist Parsifal, Giuseppe Verdi ooperist Machbeth ning Richard Straussi ooperist Elektra. Stseene esitavad sopran Kai Kallastu, bariton Atlan Karp ning pianistid Liina Lill ja Andrus Kallastu.

 

Reedel toimub selle suve esimene kontsert sarjas Bach Pärnus, millel saab lisaks Bachi oreliteostele kuulata laule Hugo Wolfi Hispaania vaimulike laulude kogumikust. Kontserdil esineb sopran Kai Kallastu, keda saadab digiorelil Andrus Kallastu.

 

Laupäevane Suveaariate sarja esimene kontsert viib kuulaja klassikalise ooperi kuldrepertuaari juurde. Kõlab Verdi, Mussorgski ja Mascagni muusika, esitajateks sopran Kai Kallastu, metsosopran Iris Oja ning flötist Leonora Palu.

 

Metsosopran Iris Oja on üks eesti hinnatumaid noori lauljaid, kes on pälvinud tunnustust nii vokaal-sümfooniliste suurvormide esitajana kui ka kammerlauljana. Oma laias repertuaarivalikus on Oja keskendunud eelkõige eesti kaasaegse muusika interpreteerimisele ning propageerimisele. Iris Oja isikupärast mezzosopranit on olnud võimalik muusikaaustajatel nautida nii Eestis kui välismaal sagedastel kontsertidel kui ka kuulata teda erinevate koosseisudega tema arvukatelt plaatidelt. Pärnu Ooperi tegevusega liitudes on Iris Ojal võimalus senisest veidi erinevalt oma annet rakendada, süvenedes ooperimaailma, mis pakub lauljale uut kunstilist ja vokaalset väljakutset.

 

Flötist Leonora Palu on pärnakatele tuntud interpreet, ta esineb pidevalt kammermuusikuna koos eesti parimate interpreetidega ja orkestrite solistina. Samuti on arvukad kontsertreisid viinud teda esinema mitmetesse välisriikidesse. Leonora Palu on Pärnu Linnaorkestri ja Repoo Ensemble liige.

 

Pühapäeval saab alguse muusikateatrietendus NAINE?!, mis kahe monodraama kaudu uurib naise rolli meeste juhitud ühiskonnas, täpsemalt selle rolli ekstreemseid avaldusi. Kassandra müüt on värvikas näide naise ühiskonnaredelil langemisest ja isiksuse hajumisest. Trooja kuninga Priamose tütrest, kellesse on armunud jumal Apollon, saab Agamemnoni sõjatrofee, immigrant vastu tahtmist, kes peab ennustama häda ja hukatust kurtidele kõrvadele ning kes lõpuks mõrvatakse. Jeesuse ema Maria jõuab Golgata mäel kannatades selgusele, et tema poja julm ristisurm oli paratamatus ning temale endale paradiisliku õnne allikaks. Etenduses kõlab Sohrab Udumani, Hans Gunter Locki ja Andrus Kallastu muusika. Peaosas sopran Kai Kallastu.

 

10. juulist kuni 13. augustini 2011 toimuv Pärnu Ooperi Suveaaria on intelligentset meelelahutust pakkuv ainulaadne suvepealinna vabaõhu muusikateatrifestival. Etendused algavad sumedatel suveõhtutel poolteist tundi enne keskööd erilise atmosfääriga Pärnu Vanalinna õuel. Rambivalguses saab nautida kõlade ja lavakunsti keelde tõlgitud unistusi, armastust ja emotsioone. Äratundmisrõõmu tekitavad ooperiaariad, üllatuslikud kõlad nüüdisheliloojatelt, silma erutavad videopildid ning etenduspaiga loomulik akustika loob müstilise lavalise terviku, millele lisab varjundeid loodushäälte ja -värvide ootamatu sekkumine. Suveaaria on kõigile neile, kes otsivad eredaid ja inspireerivaid kunstilisi naudinguid. Kunstiline juht Andrus Kallastu.

 

Etendused ja kontserdid algavad Pärnu Vanalinna õuel (Nikolai 26 / Pühavaimu 19) kell 22.30.

 

Pääsmed hinnaga 15 eurot (makse sularahas) müügil pool tundi enne algust kohapeal.

Pääsmed hinnaga 10 eurot eelmüügis internetis www.piletimaailm.com ja www.piletilevi.ee ning Piletimaailma ja Piletilevi müügipuntides üle Eesti.

 

Reisikorraldajatel palume võtta ühendust ooper@parnu.ee, rühmadele (alates 10 inimest) soodustused.

 

Eestimaa suveõhtud võivad olla jahedad ja niisked. Soovitame võtta kaasa sooje riideid ja vihmakaitsed.

 

 

Info http://www.ooper.parnu.ee

 

 

16.6.2011

 

Pärnu Ooper: Kesksuvine vabaõhu muusikateatrifestival SUVEAARIA 2011.Kunstide süntees Pärnu Vanalinna õuel

 

 

Pärnu Ooperi kesksuvine vabaõhu muusikateatrifestival SUVEAARIA.Kunstide süntees 10.7-13.8.2011 toimub viiendat korda. Viie nädala jooksul antakse 25 muusikateatrietendust ja teatraliseeritud kontserti. Kõik festivali etendused on originaalsed tervikud, loodud Pärnu Vanalinna õue kui inspireeriva etenduspaiga suurepärast loomulikku akustikat ja võimalusi arvestades. 
www.ooper.parnu.ee

 

http://www.youtube.com/watch?v=vRIdwrRh5Uc

 

5. jaanuaril 1993 asutatud Pärnu Ooper on eriilmeliste produktsioonidega pakkunud kvaliteetset musitseerimist ja intrigeerivaid teatrilahendusi. Lisaks ooperiajaloo standardrepertuaarile võib Pärnu Ooperi etenduste hulgas leida müsteeriumilaadseid kiriklikke kompositsioone, nüüdisooperit, perfoomenseid, multimeediumietendusi, dramatiseeritud kontserte ja eksperimentaalset muusikateatrit.
Pärnu Ooperi tuuma moodustab heliloojatest, interpreetidest, kirjanikest, visuaalkunstnikest, näitlejatest ja teistest loovisikutest koosnev rahvusvaheline Repoo Ensemble, mille eesmärgiks on originaalse repoo-ooperi kontseptsiooni realiseerimine.
Pärnu Ooperi kunstiline juht on helilooja ja dirigent Andrus Kallastu.

 

 

SUVEAARIA 2011

KUNSTIDE SÜNTEES

10.7.-13.8.2011

Pärnu Vanalinna õu (Nikolai 26 / Pühavaimu 19)

 

 

SUVEAARIA on intelligentset meelelahutust pakkuv ainulaadne suvepealinna vabaõhu muusikateatrifestival. Etendused algavad sumedatel suveõhtutel poolteist tundi enne keskööd erilise atmosfääriga Pärnu Vanalinna õuel. Rambivalguses saab nautida kõlade ja lavakunsti keelde tõlgitud unistusi, armastust ja emotsioone. Äratundmisrõõmu tekitavad ooperiaariad, üllatuslikud kõlad nüüdisheliloojatelt, silma erutavad videopildid ning etenduspaiga loomulik akustika loob müstilise lavalise terviku, millele lisab varjundeid loodushäälte ja -värvide ootamatu sekkumine. SUVEAARIA on kõigile neile, kes otsivad eredaid ja inspireerivaid kunstilisi naudinguid.

Kunstiline juht Andrus Kallastu

 

 

KAVA

 

P 10.7.2011 kell 22.30 VANDENÕUSTSEENE KVALITEETOOPERITEST. Installatsioon-ooper sarjast KATALOOG. Muusika Strauss, Verdi, Wagner

T 12.7.2011 kell 22.30 VANDENÕUSTSEENE KVALITEETOOPERITEST. Installatsioon-ooper sarjast KATALOOG. Muusika Strauss, Verdi, Wagner

N 14.7.2011 kell 22.30 VANDENÕUSTSEENE KVALITEETOOPERITEST. Installatsioon-ooper sarjast KATALOOG. Muusika Strauss, Verdi, Wagner

R 15.7.2011 kell 22.30 BACH PÄRNUS. Andrus Kallastu soovitab

L 16.7.2011 kell 22.30 SUVEAARIAID: Kai Kallastu (sopran), Andrus Kallastu (klaver)

 

P 17.7.2011 kell 22.30 NAINE?! Muusikateatrietendus. Muusika Uduman, Lock, Kallastu

T 19.7.2011 kell 22.30 NAINE?! Muusikateatrietendus. Muusika Uduman, Lock, Kallastu

N 21.7.2011 kell 22.30 NAINE?! Muusikateatrietendus. Muusika Uduman, Lock, Kallastu

R 22.7.2011 kell 22.30 BACH PÄRNUS. Andrus Kallastu soovitab

L 23.7.2011 kell 22.30 SUVEAARIAID: Kai Kallastu (sopran), Andrus Kallastu (klaver)

 

P 24.7.2011 kell 22.30 PAAN JA TÜDRUK. Kontsert-kino

T 26.7.2011 kell 22.30 PAAN JA TÜDRUK. Kontsert-kino

N 28.7.2011 kell 22.30 PAAN JA TÜDRUK. Kontsert-kino

R 29.7.2011 kell 22.30 BACH PÄRNUS. Andrus Kallastu soovitab

L 30.7.2011 kell 22.30 SUVEAARIAID: Kai Kallastu (sopran), Andrus Kallastu (klaver)

 

P 31.7.2011 kell 22.30 PALVESTSEENE KVALITEETOOPERITEST. Installatsioon-ooper sarjast KATALOOG. Muusika Bellini, Donizetti, Verdi

T 2.8.2011 kell 22.30 PALVESTSEENE KVALITEETOOPERITEST. Installatsioon-ooper sarjast KATALOOG. Muusika Bellini, Donizetti, Verdi

N 4.8.2011 kell 22.30 PALVESTSEENE KVALITEETOOPERITEST. Installatsioon-ooper sarjast KATALOOG. Muusika Bellini, Donizetti, Verdi

R 5.8.2011 kell 22.30 BACH PÄRNUS. Andrus Kallastu soovitab

L 6.8.2011 kell 22.30 SUVEAARIAID: Kai Kallastu (sopran), Andrus Kallastu (klaver)

 

P 7.8.2011 kell 22.30 HULLUMISSTSEENE KVALITEETOOPERITEST Vol II. Installatsioon-ooper sarjast KATALOOG. Muusika Bellini, Thomas

T 9.8.2011 kell 22.30 HULLUMISSTSEENE KVALITEETOOPERITEST Vol II. Installatsioon-ooper sarjast KATALOOG. Muusika Bellini, Thomas

N 11.8.2011 kell 22.30 HULLUMISSTSEENE KVALITEETOOPERITEST Vol I. Installatsioon-ooper sarjast KATALOOG. Muusika Bellini, Donizetti

R 12.8.2011 kell 22.30 BACH PÄRNUS. Andrus Kallastu soovitab

L 13.8.2011 kell 22.30 HULLUMISSTSEENE KVALITEETOOPERITEST Vol I. Installatsioon-ooper sarjast KATALOOG. Muusika Bellini, Donizetti

 

NB! Kavas muutused võimalikud

 

Pääsmed hinnaga 15 eurot (makse sularahas) müügil pool tundi enne algust kohapeal.

Pääsmed hinnaga 10 eurot eelmüügis internetis www.piletimaailm.com ning Piletimaailma müügipunktides üle Eesti.

 

SUVEAARIA passid hinnaga 30 eurot on isikukesksed ja mitte edasiantavad, eelmüügis internetis www.piletimaailm.com ning Piletimaailma müügipunktides üle Eesti. SUVEAARIA pass annab õiguse külastada kõiki SUVEAARIA 2011 etendusi.

 

Reisikorraldajatel palume võtta ühendust ooper@parnu.ee, rühmadele (alates 10 inimest) soodustused.

 

Eestimaa suveõhtud võivad olla jahedad ja niisked. Soovitame võtta kaasa sooje riideid ja vihmakaitsed.

 

Info http://www.ooper.parnu.ee

  

Koostöös: Pärnu Vanalinna Põhikool

Toetajad: Pärnu linn, Eesti Kultuurkapital, Klassikaraadio, Turismiweb

 

 

NAINE?!. Muusikateatrietendus

“Naine?!” on etendus, mis kahe monodraama kaudu uurib naise rolli meeste juhitud ühiskonnas, täpsemalt selle rolli ekstreemseid avaldusi. Kassandra müüt on värvikas näide naise ühiskonnaredelil langemisest ja isiksuse hajumisest. Trooja kuninga Priamose tütrest, kellesse on armunud jumal Apollon, saab Agamemnoni sõjatrofee, immigrant vastu tahtmist, kes peab ennustama häda ja hukatust kurtidele kõrvadele ning kes lõpuks mõrvatakse. Jeesuse ema Maria jõuab Golgata mäel kannatades selgusele, et tema poja julm ristisurm oli paratamatus ning temale endale paradiisliku õnne allikaks. Muusika Kallastu, Lock, Uduman. Peaosas Kai Kallastu (sopran)

  

PAAN JA TÜDRUK. Kontsert-kino

Kas muusikat saab näha? Kui suled silmad, näed värvide segunemisi, näed kurbust kellegi näol, näed looduse ilu ja valu, unenäolisi seiku.. Kas kunsti saab kõrvadega kuulata? Sa vaatad loodusmaale ja kuuled selgelt unistavat flöödiheli, poognatõmbeid ja pizzicatosid,mis vihmapiiskadena su silme eest vilksatavad...

Seda kõike pakub  kontsert-kino PAAN JA TÜDRUK, kus põimuvad hõrgust eesti, vene, prantsuse ja jaapani muusikast ning improvisatsioonidest koosnev kontsert ja fantaasiafilm paanist ja tüdrukust. Esinevad: Leonora Palu / flöödid, Indrek Palu / viiul, elektriviiul, live-eletroonika. Filmi stsenarist,rezhissöör ja operaator - Tõnis Liivamägi, kunstnik - Gabriela Liivamägi.

Kontsert-kino PAAN JA TÜDRUK on ühendkunstiteos, milles põimuvad hõrgust flöödimuusikast kontsert ja fantaasiafilm naise ja mehe eluringi kohtumise keerulisusest ja sellest eufooriast, mis sünnib, kui suhe toimib!

  

VANDENÕUSTSEENE KVALITEETOOPERITEST. Installatsioon-ooper sarjast KATALOOG

Ooperi ajalugu tunneb palju vandenõustseene, mille käigus tegelased sepitsevad oma õnne nimel roimarliku võimukandja kõrvaldamist, peategelase mõrvamist või muud kuritegu. Muusika Strauss, Verdi, Wagner. Peaosades Kai Kallastu (sopran) ja Atlan Karp (bariton)

  

PALVESTSEENE KVALITEETOOPERITEST. Installatsioon-ooper sarjast KATALOOG

Kui inimlikud võimalused keerulisi olukordi lahendada on ammendunud, ei jää inimesel muud üle, kui pöörduda palves jumala poole. Palve jõud on suur ja paluda võib kõike: verise sõja lõppemist, armastatud inimese tervenemist, jumala armu kavandatavale ettevõtmisele. Kui ooper lõpeb õnnelikult, oli palvest kasu. Enamasti on aga ooperis esitatav palve vaid lootusetu olukorra kinnitus, jumalad võivad halastada, kuid inimesed ei halasta. Muusika Bellini, Donizetti, Verdi. Peaosas Kai Kallastu (sopran)

  

HULLUMISSTSEENE KVALITEETOOPERITEST Vol I & II. Installatsioon-ooperid sarjast KATALOOG

Stseenid, milles peategelane või mõni tegelastest kaotab sündmuste käigus mõistuse, olid ooperite loomulikuks koostisosaks juba ooperiajaloo algusest peale, kuid eriti populaarseks kujunesid hullumisstseenid 19. sajandi itaalia ja prantsuse ooperites. Hullumisstseene kirjutati tipplauljatele ja nende varjatud eesmärgiks oli demonstreerida viimase piirini esitaja laulja- ja näitlejavõimeid. Seetõttu on hullumisstseenide vokaalpartiide ülesanded võrreldes muude ooperinumbritega palju suuremad ja erutavamad: tavalised on suured hüpped, keerulised passaažid, ülipikad fraasid, kiirelt vahelduv dünaamika ja järsud karakterimuutused. Hullumisstseenide etendusi I ja II ühendab lugu traagilisest naissaatusest: süütute naiste tunded raha, võimu ja iharuse hammasrataste vahel. Muusika Bellini, Donizetti, Thomas. Peaosas Kai Kallastu (sopran)

  

BACH PÄRNUS. Andrus Kallastu soovitab

Gladiaatorite võitluste saatepillil, orelil, kõlab Pärnu sumedas suveöös Johann Sebastian Bachi muusika Andrus Kallastu (digiorel) esituses.

  

SUVEAARIAID. Aariaid ooperitest

Sulnis suveõhus helisevad aariad tuntud ooperitest, esitajateks Kai Kallastu (sopran) ja Andrus Kallastu (digiklaver)

 


 11.5.2011

 

Pärnu Ooper otsib appi vabatahtlikke!

 

Pärnu Ooperi SUVEAARIA toimub juba viiendat aastat, seekord kestab etendusteperiood 10. juulist kuni 13. augustini. Vabatahtlikke oodatakse aga juba 18. juunist appi ettevalimistusi tegema. Töö sobib inimestele, kes on huvitatud muusikast, teatrist, ürituste korraldamisest. Näiteks on vabatahtlikel võimalus olla assistentidena abis heli- või valguspuldis, töötada laval abistajatena vms. Noorteühendusi oodatakse appi lastele töötube läbi viima. Põnevat tegevust pakub ka üritusel Vahtkonnavahetuses olemine, reklaami ja müügiagendi töö või administraatorina toimetamine. Võimalus on olla ka vabatahtlik majutaja mõnele esinejale ning seeläbi saada uusi tutvusi muusikute ja kunstnike seas. Lisainfo Andrus Kallastu, ooper@parnu.ee

 

 

25.4.2011

 

Abonement 007 lõppkontserdil kõlab klassikaline salongimuusika

 

Pühapäeval, 1. mail 2011 kell 14.00 toimub Pärnu raekojas Pärnu Ooperi sarja ABONEMENT 007 hooaja lõppkontsert, millel Repoo Ensemble esitab kontseptuaalse kontserdikava SONNENSCHEIN. PÄRNU SUVI 1939. Louis Joseph Ferdinand Héroldi, Johann Strauss poja, Artur Rubinsteini, Jaques Offenbachi, Vittorio Monti, J.Burke, Carl Teike, Fritz Kreisleri ja Jules Massenet’ muusikat mängivad Leonora Palu (flööt), Indrek Palu (viiul) ja Andrus Kallastu (klaver).

 

Draamateoorias tuntakse mõistet “sündmusele seljaga”. See on lavasituatsioon, kus pealtvaataja näeb ette tulevasi sündmusi, mille keerisesse tegelane järgmisel hetkel satub, kuid tegelasel endal ei ole nendest aimu. Nii oli 1939. aastal sündmusele seljaga mitte ainult Pärnusse mõnusalt aega veetma kogunenud suvevõõrad, vaid kogu maailm.   

 

Pärnu professionaalsete muusikute kontserdisari ABONEMENT 007 toimub Pärnu linna, Eesti Kultuurkapitali ja Pärnu Ooperi koostöös. Sarja eesmärk on kanda ette pärnu heliloojate muusikat, anda pärnu interpreetidele võimalus teostada kunstiliselt eredaid kontserdikavu, kaasata pärnakatele lisaks kõrgel tasemel külalismuusikuid ning viia kontserdiprojekte Pärnust välja. Pärast iga kontserti toimub esinejate ja publiku vestlusring. Sarja kunstiline juht on Andrus Kallastu.

 

Kontserdisarjaga liitub publikukoolitusprogramm Pärnumaa koolide õpilastele. Programmi raames on kontsertide külastamine tasuta. Oma koolis või huviringis programmi vedavatel õpetajatel, õpilastel või lapsevanematel palun võtta programmiga liitumiseks ühendust Pärnu Ooperi meiliaadressil ooper@parnu.ee

 

Kontserdisarja kevadhooaja abonementpääse hinnaga 18 eurot tagab sissepääsu kõigile kontsertidele ja on müügil Piletimaailma müügikohtades ning Internetis aadressilhttps://www.piletimaailm.com/performances/21889

 

Üksikpääse hinnaga 6 eurot on müügil pool tundi enne kontserdi algust kohapeal.

 

Info: http://www.ooper.parnu.ee

 

 

18.4.2011

 

Ülestõusmispühal kõlavad raekojas klassikalised tšellosonaadid

 

Pühapäeval, 24. aprillil 2011 kell 14.00 musitseerivad Pärnu raekojas tšellist Aare Tammesalu ja pianist Piia Paemurru, esitades Pärnu Ooperi sarjas ABONEMENT 007 klassikalisi tšellosonaate.

 

Kontserdil kõlavad Felix Mendelssohn Bartholdy Sonaat nr. 1 tšellole ja klaverile B-duur ning Edward Griegi Sonaat tšellole ja klaverile a-moll op. 36

 

Lisaks esitatatakse walesi helilooja Gareth Churchilli 2006. aastal loodud teos Y Garreg Ddial (The Revenge Stone) tšellole ja klaverile. Ühe pika meditatiivse kulgemisena loodud teose pealkiri on inspireeritud Lõuna-Walesis asuvast ajaloolisest mälestusmärgist, mis on püstituatud normanni vallutajate poolt walesi vabadusvõitlejate ülestõusu mahasurumise kohale.

 

Pärnu professionaalsete muusikute kontserdisari ABONEMENT 007 toimub Pärnu linna, Eesti Kultuurkapitali ja Pärnu Ooperi koostöös. Sarja eesmärk on kanda ette pärnu heliloojate muusikat, anda pärnu interpreetidele võimalus teostada kunstiliselt eredaid kontserdikavu, kaasata pärnakatele lisaks kõrgel tasemel külalismuusikuid ning viia kontserdiprojekte Pärnust välja. Pärast iga kontserti toimub esinejate ja publiku vestlusring. Sarja kunstiline juht on Andrus Kallastu.

 

Kontserdisarjaga liitub publikukoolitusprogramm Pärnumaa koolide õpilastele. Programmi raames on kontsertide külastamine tasuta. Oma koolis või huviringis programmi vedavatel õpetajatel, õpilastel või lapsevanematel palun võtta programmiga liitumiseks ühendust Pärnu Ooperi meiliaadressil ooper@parnu.ee

 

Kontserdisarja kevadhooaja abonementpääse hinnaga 18 eurot tagab sissepääsu kõigile kontsertidele ja on müügil Piletimaailma müügikohtades ning Internetis aadressilhttps://www.piletimaailm.com/performances/21889

 

Üksikpääse hinnaga 6 eurot on müügil pool tundi enne kontserdi algust kohapeal.

 

Info: http://www.ooper.parnu.ee

 

 

11.4.2011

 

Pühapäeval kõlab raekojas modernismiklassika

 

Pühapäeval, 17. aprillil 2011 kell 14.00 esitab Repoo Ensemble koosseisus Leonora Palu (flööt), Edmunds Altmanis (klarnet), Andreas Aben (bassklarnet), Leena Laas (viiul), Kristiina Talen (vioola), Aare Tammesalu (tšello), Lea Leiten (klaver) ja Andrus Kallastu (dirigent) Pärnu Ooperi sarjas ABONEMENT 007 Pärnu raekojas muusikalise modernismi klassikute Arnold Schönbergi, Alban Bergi ja Anton Weberni loomingut.

 

Arnold Schönberg ja tema õpilased olid tuntud kompromissitute kvaliteetmuusika eestvõitlejatena ja muusika meelelahutuseks mandumise vastastena. Nad olid olulised helikeele uuendajad, kelle töö on andnud suuna tähtsale osale 20. sajandi muusikast. Kontserdil kõlavad Alban Bergi Neli pala klarnetile ja klaverile op. 5, Anton WeberniKolm pala op. 11 tšellole ja klaverile ning Arnold Schönbergi Süit op. 29 kammeransamblile, millest viimane on Eestis esiettekandel.

 

Sama kavaga kontsert toimub Kallastu festivali raames laupäeval, 16.4.2011 kell 16 Tallinna kirjanike majas.

 

Pärnu professionaalsete muusikute kontserdisari ABONEMENT 007 toimub Pärnu linna, Eesti Kultuurkapitali ja Pärnu Ooperi koostöös. Sarja eesmärk on kanda ette pärnu heliloojate muusikat, anda pärnu interpreetidele võimalus teostada kunstiliselt eredaid kontserdikavu, kaasata pärnakatele lisaks kõrgel tasemel külalismuusikuid ning viia kontserdiprojekte Pärnust välja. Pärast iga kontserti toimub esinejate ja publiku vestlusring. Sarja kunstiline juht on Andrus Kallastu.

 

Kontserdisarjaga liitub publikukoolitusprogramm Pärnumaa koolide õpilastele. Programmi raames on kontsertide külastamine tasuta. Oma koolis või huviringis programmi vedavatel õpetajatel, õpilastel või lapsevanematel palun võtta programmiga liitumiseks ühendust Pärnu Ooperi meiliaadressil ooper@parnu.ee

 

Kontserdisarja kevadhooaja abonementpääse hinnaga 18 eurot tagab sissepääsu kõigile kontsertidele ja on müügil Piletimaailma müügikohtades ning Internetis aadressilhttps://www.piletimaailm.com/performances/21889

 

Üksikpääse hinnaga 6 eurot on müügil pool tundi enne kontserdi algust kohapeal.

 

Info: http://www.ooper.parnu.ee

 

 

4.4.2011

 

Kallastu festival pakub karme muusikaelamusi

 

Selle aasta Kallastu festival pakub süvenemist vajavat, tõsist, “karmi” muusikat. Kavas on kaks kontserdiprogrammi.

 

http://www.youtube.com/watch?v=z4sObip9D2k

 

KEVADAARIA viib kuulaja Giuseppe Verdi ja Giacomo Puccini ooperite traagilisse maailma, milles kurja saatuse poolt räsitud kangelannad võitlevad raevukalt, viimase hingetõmbeni oma tõekspidamiste eest. Sopran Kai Kallastu esituses kõlavad aariad Giuseppe Verdi ooperitest Macbeth, Saatuse jõud, Trubaduur ja Aida ning Giacomo Puccini ooperitest Manon Lescaut, Madame Butterfly ja Õde Angelica.

 

SCHÖNBERG, SCHÖNBERG pakub läbilõiget uus-viini koolkonna heliloojate Arnold Schönbergi, Alban Bergi ja Anton Weberni loomingust. Arnold Schönberg ja tema õpilased olid tuntud kompromissitute kvaliteetmuusika eestvõitlejatena ja muusika meelelahutuseks mandumise vastastena. Nad olid olulised helikeele uuendajad, kelle töö on andnud suuna tähtsale osale 20. sajandi muusikast. Kontserdil kõlavad Alban Bergi Neli pala klarnetile ja klaverile op. 5, Anton Weberni Kuus laulu op. 14 kammeransamblile ning Arnold Schönbergi Süit op. 29, millest Weberni ja Schönbergi teos on Eestis esiettekandel. Repoo Ensemblet juhatab Andrus Kallastu. 

 

Kallastu festivali KEVADAARIA kontserdid toimuvad pühapäeval, 10.4.2011 kell 14 Pärnu raekojas ja esmaspäeval, 11.4.2011 kell 19 Tallinna Mustpeade majas. SCHÖNBERG, SCHÖNBERG kõlab laupäeval, 16.4.2011 kell 16 Tallinna kirjanike majas ning pühapäeval, 17.4.2011 kell 14 Pärnu raekojas.

 

Kontsertide pääsemed hinnaga 6 eurot on müügil pool tundi enne kontserdi algust kohapeal. 4 eurot maksva eelmüügipääsme võib lunastada Piletimaailma müügikohtades ning Internetis aadressil http://www.piletimaailm.com

 

Täiendav info:

http://www.kallastu.ee

http://www.ooper.parnu.ee

 

 

28.3.2011

 

Pühapäeval kõlab raekojas klassika

 

Pühapäeval, 3. aprillil 2011 kell 14.00 esitavad flötist Leonora Palu ja pianist Matti Reimann Pärnu Ooperi sarjas ABONEMENT 007 Pärnu raekojas Johann Sebastian Bachi ja Ludwig van Beethoveni muusikat.

 

Kontserdil kõlavad Johann Sebastian Bachi teosed on kirjutatud 1720-ndate algul, kui Bach töötas Kötheni printsi Leopoldi õukonnaheliloojana. Kötheni perioodil on sündinud ka näiteks Brandenburgi kontserdid.

 

Hästitempereeritud klaveri esimene vihik aastast 1722 ja selle järg aastast 1744 on tänaseks kujunenud pianistide nö igapäevaseks leivaks. Mõlemad tsüklid koosnevad 24 prelüüdist ja fuugast ja nende aluseks on idee võimalusest musitseerida võrdselt kõigis erinevates helistikes. On vaieldud, kas Bach pidas sõnaga “hästitempereeritud” silmas helistike omapära nivelleerivat võrdtempereeritud helisüsteemi või oli tema sooviks vastupidi erinevaid helistikke võimendav mingi muu häälestussüsteem. Matti Reimann esitab esimese tsükli esimese prelüüdi ja fuuga C-duur.

 

Sooloflöödipartiita a-moll kujutab enesest süiti oma aja populaarsematest tantsudest. Teoses kasutatud varjatud polüfoonia loob mulje jõulisest liikuvusest ja mitmeplaanilisusest täis šarmi ja kõrgbarokset sära.

 

Ludwig van Beethoveni „Pastoraalset” klaverisonaati peetakse helilooja teiste klaverisonaatide seas üheks ilusamaks. Beethoveni õpilase Carl Czerny väitel kuulus just sonaadi teine osa, omamoodi noktürni ja marsi segu, pikka aega helilooja lemmikute hulka.

 

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia professor Matti Reimann on õppinud klaverit Tallinnas ja Peterburis, kus ta täiendas ennast ka dirigeerimise erialal. Hiljem on ta õppinud veel kammeransambli erialal Moskvas. Matti Reimann on esinenud nii kammermuusiku kui ka orkestrisolistina ja toonud esiettekandele paljude eesti heliloojate teoseid. Eesti Raadio fonoteegis leidub üle 100 tema poolt salvestatud teose.

 

Lisaks tööle erinevates orkestrites teguseb flötist Leonora Palu aktiivselt ka solisti ja kammermuusikuna. Üheks olulisemaks õpetajaks peab ta professor Matti Reimanni, kelle juures ta õppis Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. Erinevad koostööprojektid on teda viinud konkurssidele ja festivalidele Leetu, Soome, Rootsi, Poolasse, Austriasse, Saksamaale ja Itaaliasse. Kontseptuaalset muusikateatrit viljeleva Repoo Ensemble asutajaliikmena on ta esitanud kümneid teoseid ja terviklikke kavu nii klassikalisest kui ka nüüdismuusikarepertuaarist.

 

Pärnu professionaalsete muusikute kontserdisari ABONEMENT 007 toimub Pärnu linna, Eesti Kultuurkapitali ja Pärnu Ooperi koostöös. Sarja eesmärk on kanda ette pärnu heliloojate muusikat, anda pärnu interpreetidele võimalus teostada kunstiliselt eredaid kontserdikavu, kaasata pärnakatele lisaks kõrgel tasemel külalismuusikuid ning viia kontserdiprojekte Pärnust välja. Pärast iga kontserti toimub esinejate ja publiku vestlusring. Sarja kunstiline juht on Andrus Kallastu.

 

Kontserdisarjaga liitub publikukoolitusprogramm Pärnumaa koolide õpilastele. Programmi raames on kontsertide külastamine tasuta. Oma koolis või huviringis programmi vedavatel õpetajatel, õpilastel või lapsevanematel palun võtta programmiga liitumiseks ühendust Pärnu Ooperi meiliaadressil ooper@parnu.ee

 

Kontserdisarja kevadhooaja abonementpääse hinnaga 18 eurot tagab sissepääsu kõigile kontsertidele ja on müügil Piletimaailma müügikohtades ning Internetis aadressilhttps://www.piletimaailm.com/performances/21889

 

Üksikpääse hinnaga 6 eurot on müügil pool tundi enne kontserdi algust kohapeal.

 

Info: http://www.ooper.parnu.ee

 

 

21.3.2011

 

Pühapäeval esineb raekojas ebatavalise koosseisuga ansambel Resonabilis

 

Pühapäeval, 27. märtsil 2011 kell 14.00 esineb Pärnu Ooperi sarjas ABONEMENT 007 Pärnu raekojas ebatavalise koosseisuga ansambel Resonabilis, esitades uut eesti muusikat. Ansamblis musitseerivad metsosopran Iris Oja, flötist Tarmo Johannes, kandlemängija Kristi Mühling ja tšellist Aare Tammesalu. 

 

Ansambel Resonabilis on oma koosseisu tõttu pidanud pidevalt survet avaldama nii heliloojatele kui endale, et tellida, otsida, leida ja esitada uut repertuaari. Aastatel 2009 ja 2010 on ansambel tellinud kaks kavatäit uusi teoseid pealkirja all rePRESSIOON I ja II. 2010. aastal kirjutasid teoseid Helena Tulve, Mirjam Tally, Andrus Kallastu ja Tauno Aints. Kontserdil kõlab ka Fulbrighti stipendiumiga Eestis komposiooni õppiva noore ameerika helilooja Eugene Birmani uus teos.

 

Pärnu professionaalsete muusikute kontserdisari ABONEMENT 007 toimub Pärnu linna, Eesti Kultuurkapitali ja Pärnu Ooperi koostöös. Sarja eesmärk on kanda ette pärnu heliloojate muusikat, anda pärnu interpreetidele võimalus teostada kunstiliselt eredaid kontserdikavu, kaasata pärnakatele lisaks kõrgel tasemel külalismuusikuid ning viia kontserdiprojekte Pärnust välja. Pärast iga kontserti toimub esinejate ja publiku vestlusring. Sarja kunstiline juht on Andrus Kallastu.

 

Kontserdisarjaga liitub publikukoolitusprogramm Pärnumaa koolide õpilastele. Programmi raames on kontsertide külastamine tasuta. Oma koolis või huviringis programmi vedavatel õpetajatel, õpilastel või lapsevanematel palun võtta programmiga liitumiseks ühendust Pärnu Ooperi meiliaadressil ooper@parnu.ee

 

Kontserdisarja kevadhooaja abonementpääse hinnaga 18 eurot (281,64 krooni) tagab sissepääsu kõigile kontsertidele ja on müügil Piletimaailma müügikohtades ning Internetis aadressil https://www.piletimaailm.com/performances/21889

 

Üksikpääse hinnaga 6 eurot (93,88 krooni) on müügil pool tundi enne kontserdi algust kohapeal.

 

Info: http://www.ooper.parnu.ee

 

 

14.3.2011

 

Pühapäeval kõlab raekojas klarnet barokses raamis

 

Pühapäeval, 20. märtsil 2011 kell 14.00 esitavad eesti tippinterpreedid Toomas Vavilov (klarnet), Arvo Leibur (viiul), Toomas Nestor (vioola) ja Aare Tammesalu (tšello) Pärnu Ooperi sarjas ABONEMENT 007 Pärnu raekojas klarnetiteoseid barokses raamis.

 

Kontserdi esimese teosena kõlab Bernhard Henrik Cruselli Klarnetikvartett op. 2 nr. 1 Es-duur (1803). Heliloojat, klarnetisti ja tõlkijat Bernhard Henrik Cruselli peetakse enne Sibeliust üheks tähtsamaks rahvusvaheliselt tuntud soome heliloojaks. Lisaks tõlkis Crusell osavalt ka Mozarti ja Rossini oopereid saksa, itaalia ja prantsuse keelest rootsi keelde. Heliloomingut kirjutas ta põhiliselt enda ja oma muusikutest kolleegide tarbeks. Cruselli enim tuntud oopusteks on erinevad klarnetiteosed, kuid ta on kirjutanud ka näiteks ooperi “Väike orjatüdruk”. Cruselli heliloomingu stiil pärineb Viini klassikutelt, kuid selles võib märgata ka prantsuse ooperi mõjutusi. Kui ta klarnetikontsertides on klarnetil väga virtuoosne osa, siis kammermuusikateostes on selle roll pisut tagasihoidlikum, kuna need olid mõeldud esitamiseks pigem amatööridele. Siiski jääb ka neis klarnet keelpillide üle domineerima. Kõik Cruselli kvartetid on klassikaliselt neljaosalised. Esimene klarnetikvartett Es-duur valmis ilmselt 1803. aastal (kirjastatud 1811) ja erineb ülejäänud klarnetikvartettidest oma esimese osa pika aeglase sissejuhatuse poolest.

 

Kontserdi teiseks teoseks on norra rahvushelilooja Johan Halvorseni Passagaclia viiulile ja tšellole, mis on kirjutatud borokiajastu suurkuju Georg Friedrich Händeli teemale. Algselt viiulile ja vioolale mõeldud teos seab esitajatele suuri nõudmisi, kuna kaks pilli peavad jätma mulje keelpillikvarteti kõlast.

 

Kolmandana on kontserdi kavas Tallinnas sündinud Ivan Mülleri 1830-ndate aastate paiku avaldatud klarnetikvartett. Ivan Müller oli klarnetist ja leiutaja, kes täiustas oluliselt klarneti klapisüsteemi, muutes klarneti tänapäevast virtuoossust võimaldavaks muusikainstrumendiks. Helilooja Ivan Müller on avastus eesti muusikaloos. Tema tegevus ja looming on teenimatult vähe tuntud ja läbi uurimata. Esimese klarnetikvarteti varasemate eesti esituste kohta andmed puuduvad. Kontserdijärgeses vestlusringis tutvustab Toomas Vavilov lähemalt Ivan Mülleri leiutist: klarneti õhukindlaid klappe.

 

Pärnu professionaalsete muusikute kontserdisari ABONEMENT 007 toimub Pärnu linna, Eesti Kultuurkapitali ja Pärnu Ooperi koostöös. Sarja eesmärk on kanda ette pärnu heliloojate muusikat, anda pärnu interpreetidele võimalus teostada kunstiliselt eredaid kontserdikavu, kaasata pärnakatele lisaks kõrgel tasemel külalismuusikuid ning viia kontserdiprojekte Pärnust välja. Pärast iga kontserti toimub esinejate ja publiku vestlusring. Sarja kunstiline juht on Andrus Kallastu.

 

Kontserdisarjaga liitub publikukoolitusprogramm Pärnumaa koolide õpilastele. Programmi raames on kontsertide külastamine tasuta. Oma koolis või huviringis programmi vedavatel õpetajatel, õpilastel või lapsevanematel palun võtta programmiga liitumiseks ühendust Pärnu Ooperi meiliaadressil ooper@parnu.ee

 

Kontserdisarja kevadhooaja abonementpääse hinnaga 18 eurot (281,64 krooni) tagab sissepääsu kõigile kontsertidele ja on müügil Piletimaailma müügikohtades ning Internetis aadressil https://www.piletimaailm.com/performances/21889

 

Üksikpääse hinnaga 6 eurot (93,88 krooni) on müügil pool tundi enne kontserdi algust kohapeal.

 

Info: http://www.ooper.parnu.ee

 

 

7.3.2011

 

Pühapäeval kõlab raekojas Šostakovitši Teine klaveritrio 

 

Pühapäeval, 13. märtsil 2011 kell 14.00 esitavad eesti noorema põlvkonna väljapaistvamad interpreedid Olga Voronova (viiul), Leho Karin (tšello) ja

Diana Liiv (klaver) Pärnu raekojas Pärnu Ooperi sarjas ABONEMENT 007 Dmitri Šostakovitši Teise klaveritrio. Kontserdi esimeses pooles kõlab kimp Arvo Pärdi teoseid viiulile, tšellole ja klaverile.

 

Pärnu professionaalsete muusikute kontserdisari ABONEMENT 007 toimub Pärnu linna, Eesti Kultuurkapitali ja Pärnu Ooperi koostöös. Sarja eesmärk on kanda ette pärnu heliloojate muusikat, anda pärnu interpreetidele võimalus teostada kunstiliselt eredaid kontserdikavu, kaasata pärnakatele lisaks kõrgel tasemel külalismuusikuid ning viia kontserdiprojekte Pärnust välja. Pärast iga kontserti toimub esinejate ja publiku vestlusring. Sarja kunstiline juht on Andrus Kallastu.

 

Kontserdisarjaga liitub publikukoolitusprogramm Pärnumaa koolide õpilastele. Programmi raames on kontsertide külastamine tasuta. Oma koolis või huviringis programmi vedavatel õpetajatel, õpilastel või lapsevanematel palun võtta programmiga liitumiseks ühendust Pärnu Ooperi meiliaadressil ooper@parnu.ee

 

Kontserdisarja kevadhooaja abonementpääse hinnaga 18 eurot (281,64 krooni) tagab sissepääsu kõigile kontsertidele ja on müügil Piletimaailma müügikohtades ning Internetis aadressil https://www.piletimaailm.com/performances/21889

 

Üksikpääse hinnaga 6 eurot (93,88 krooni) on müügil pool tundi enne kontserdi algust kohapeal.

 

Info: http://www.ooper.parnu.ee

 

 

28.2.2011

 

Pühapäeval esineb raekojas Tallinna keelpillikvartett  

 

Pühapäeval, 6. märtsil 2011 kell 14.00 esineb Pärnu raekojas Pärnu Ooperi sarjas ABONEMENT 007 eesti tippkollektiivide hulka kuuluv Tallinna keelpillikvartett, mis mängib hilisromatismi ühe omanäolise esindaja, austria helilooja Erich Wolfgang Korngoldi Klaverikvinteti aastast 1921.

 

Kontserdil teevad kaasa ka pianist Diana Liiv ning viiuldaja Kristina Kriit, kes esitavad Béla Bartóki, Igor Stravinski, Arvo Pärdi, Krzysztof Penderecki ja Witold Lutosławski teoseid viiulile ja klaverile.

 

Pärnu professionaalsete muusikute kontserdisari ABONEMENT 007 toimub Pärnu linna, Eesti Kultuurkapitali ja Pärnu Ooperi koostöös. Sarja eesmärk on kanda ette pärnu heliloojate muusikat, anda pärnu interpreetidele võimalus teostada kunstiliselt eredaid kontserdikavu, kaasata pärnakatele lisaks kõrgel tasemel külalismuusikuid ning viia kontserdiprojekte Pärnust välja. Pärast iga kontserti toimub esinejate ja publiku vestlusring. Sarja kunstiline juht on Andrus Kallastu.

 

Kontserdisarjaga liitub publikukoolitusprogramm Pärnumaa koolide õpilastele. Programmi raames on kontsertide külastamine tasuta. Oma koolis või huviringis programmi vedavatel õpetajatel, õpilastel või lapsevanematel palun võtta programmiga liitumiseks ühendust Pärnu Ooperi meiliaadressil ooper@parnu.ee

 

Kontserdisarja kevadhooaja abonementpääse hinnaga 18 eurot (281,64 krooni) tagab sissepääsu kõigile kontsertidele ja on müügil Piletimaailma müügikohtades ning Internetis aadressil https://www.piletimaailm.com/performances/21889

 

Üksikpääse hinnaga 6 eurot (93,88 krooni) on müügil pool tundi enne kontserdi algust kohapeal.

 

Info: http://www.ooper.parnu.ee

 

 

21.2.2011

 

Pühapäeval kõlab raekojas filigraanne elektrooniline muusika 

 

Pühapäeval, 27. veebruaril 2011 kell 14.00 esineb Pärnu raekojas Pärnu Ooperi sarjas ABONEMENT 007 helilooja ja elektroonikainterpreet Hans-Gunter Locklaivelektroonikakavaga “trans-Helisatsioon”. Kontserdil teeb kaasa Erik Alalooga, kes improviseerib uudsel muusikainstrumendil, museibil.

 

Kontserdil kõlavad filigraansed, peened, lihtsad, lakoonilised elektroonilised helid ning laiad ja massiivsed kõlakompleksid, mis võivad olla tekitatud sünteetiliselt või põhineda akustilistel helidel. Improvisatsioonides on ühendatud ettemääratud elektroonilises keskkonnas mikro- ja kesktasandil toimuv helikõrgust, rütmi ja tämbristruktuure mõjutavate varjatud numbrimängude eksperimentaalne konstruktivism ning vaba improvisatsioon makrotasandil.

 

Pärnu professionaalsete muusikute kontserdisari ABONEMENT 007 toimub Pärnu linna, Eesti Kultuurkapitali ja Pärnu Ooperi koostöös. Sarja eesmärk on kanda ette pärnu heliloojate muusikat, anda pärnu interpreetidele võimalus teostada kunstiliselt eredaid kontserdikavu, kaasata pärnakatele lisaks kõrgel tasemel külalismuusikuid ning viia kontserdiprojekte Pärnust välja. Pärast iga kontserti toimub esinejate ja publiku vestlusring. Sarja kunstiline juht on Andrus Kallastu.

 

Kontserdisarjaga liitub publikukoolitusprogramm Pärnumaa koolide õpilastele. Programmi raames on kontsertide külastamine tasuta. Oma koolis või huviringis programmi vedavatel õpetajatel, õpilastel või lapsevanematel palun võtta programmiga liitumiseks ühendust Pärnu Ooperi meiliaadressil ooper@parnu.ee

 

Kontserdisarja kevadhooaja abonementpääse hinnaga 18 eurot (281,64 krooni) tagab sissepääsu kõigile kontsertidele ja on müügil Piletimaailma müügikohtades ning Internetis aadressil https://www.piletimaailm.com/performances/21889

 

Üksikpääse hinnaga 6 eurot (93,88 krooni) on müügil pool tundi enne kontserdi algust kohapeal.

 

Info: http://www.ooper.parnu.ee

 

 

14.2.2011

 

Pühapäeval kõlab raekojas looduse ilust inspireeritud nüüdismuusika

 

Pühapäeval, 20. veebruaril 2011 kell 14.00 esitavad flötist Leonora Palu, pianist Age Juurikas ja elektroonikainterpreet Hans-Gunter Lock Pärnu Ooperi sarjas ABONEMENT 007 Pärnu raekojas looduse ilust inspireeritud nüüdismuusikat. Kontserdil esitusele tulevad kõige vanemad teosed on loodud eelmise sajandi teisel poolel. Lugude ühiseks nimetajaks võib pidada loodusnähtuste - lindude, lillede, vihma, valguse - projektsioone muusikas.

 

Kontserdi pealkiri Different Rains pärineb noore vene helilooja Pavel Karmanovi samanimeliselt teoselt flöödile, klaverile ja elektroonikale. Kontserdi avaloona kõlavas Olivier Messiaeni nüüdismuusika klassikaks muutunud kuulsas Musträstas püüab ornitoloogiaga tegelnud helilooja flöödipartii kaudu edasi anda musträsta laulu. Kaija Saariaho põnev teos NoaNoa flöödile ja elektroonikale on inspireeritud Paul Gauguini kunstist ja kunstniku Tahiiti märkmetest. Eesti helilooja Toivo Tulevi loomingust kõlab klaveriteos Cadenza Age Juurika esituses. Eestiga on seotud ka hispaanlane Javier Elipe Gimeno, kes astus 2009. aastal Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia magistantuuri ning kelle esitusele tulev teos on värskelt loodud just tänaseks kontserdiprojektiks. Kontserdil on nii heliloojana kui live-elektroonika interpreedina kaastegev ka Eestis tegutsev saksa päritolu helilooja Hans-Gunter Lock.

 

Pärnu professionaalsete muusikute kontserdisari ABONEMENT 007 toimub Pärnu linna, Eesti Kultuurkapitali ja Pärnu Ooperi koostöös. Sarja eesmärk on kanda ette pärnu heliloojate muusikat, anda pärnu interpreetidele võimalus teostada kunstiliselt eredaid kontserdikavu, kaasata pärnakatele lisaks kõrgel tasemel külalismuusikuid ning viia kontserdiprojekte Pärnust välja. Pärast iga kontserti toimub esinejate ja publiku vestlusring. Sarja kunstiline juht on Andrus Kallastu.

 

Kontserdisarjaga liitub publikukoolitusprogramm Pärnumaa koolide õpilastele. Programmi raames on kontsertide külastamine tasuta. Oma koolis või huviringis programmi vedavatel õpetajatel, õpilastel või lapsevanematel palun võtta programmiga liitumiseks ühendust Pärnu Ooperi meiliaadressil ooper@parnu.ee

 

Kontserdisarja kevadhooaja abonementpääse hinnaga 18 eurot (281,64 krooni) tagab sissepääsu kõigile kontsertidele ja on müügil Piletimaailma müügikohtades ning Internetis aadressil https://www.piletimaailm.com/performances/21889

 

Üksikpääse hinnaga 6 eurot (93,88 krooni) on müügil pool tundi enne kontserdi algust kohapeal.

 

Info: http://www.ooper.parnu.ee

 

 

7.2.2011

 

Pühapäeval kõlavad raekojas hullu kuninga laulud

Pühapäeval, 13. veebruaril 2011 kell 14.00 esitavad bariton Atlan Karp ja Repoo Ensemble Andrus Kallastu dirigeerimisel Pärnu Ooperi sarjas ABONEMENT 007 Pärnu raekojas kontsertettekandena ühe olulisema inglise nüüdishelilooja Sir Peter Maxwell Daviesi monodraama "Kaheksa hullu kuninga laulu" (Eight Songs for a Mad King) aastast 1969. Teose aluseks on inglise kuninga George III tekstid ja eluloolised faktid: laulud põhinevad kuningale kuulunud mehaanilisse orelisse salvestatud lugudel, mille saatel ta olevat ise proovinud ja lasknud ka oma leevikestel laulda. Pooletunnine teos on kirjutatud baritonile, kes kasutab suurt hulka uusvokalismi tehnikaid.

Kontserdi avaloona kõlab soome helilooja Magnus Lindbergi "Suvekvintett" (Quintetto dell'estate), mis on loodud 1979. aastal Sienas toimunud Franco Donatoni heliloojate meistrikursustel. Teos on kirjutatud nö Pierrot-koosseisule (Arnold Schönbergi "Kuu-Pierrot" järgi): flöödile, klarnetile, viiulile, tšellole ja klaverile. Lindberg on hiljem kommenteerinud teose heliloomingutehnilisi seoseid nii Sibeliuse VII sümfoonia kui ka prantsuse helilooja Tristan Murail loominguga.

 

Pärnu professionaalsete muusikute kontserdisari ABONEMENT 007 toimub Pärnu linna, Eesti Kultuurkapitali ja Pärnu Ooperi koostöös. Sarja eesmärk on kanda ette pärnu heliloojate muusikat, anda pärnu interpreetidele võimalus teostada kunstiliselt eredaid kontserdikavu, kaasata pärnakatele lisaks kõrgel tasemel külalismuusikuid ning viia kontserdiprojekte Pärnust välja. Pärast iga kontserti toimub esinejate ja publiku vestlusring. Sarja kunstiline juht on Andrus Kallastu.

 

Kontserdisarjaga liitub publikukoolitusprogramm Pärnumaa koolide õpilastele. Programmi raames on kontsertide külastamine tasuta. Oma koolis või huviringis programmi vedavatel õpetajatel, õpilastel või lapsevanematel palun võtta programmiga liitumiseks ühendust Pärnu Ooperi meiliaadressil ooper@parnu.ee

 

Kontserdisarja kevadhooaja abonementpääse hinnaga 18 eurot (281,64 krooni) tagab sissepääsu kõigile kontsertidele ja on müügil Piletimaailma müügikohtades ning Internetis aadressil https://www.piletimaailm.com/performances/21889

 

Üksikpääse hinnaga 6 eurot (93,88 krooni) on müügil pool tundi enne kontserdi algust kohapeal.

 

Info: http://www.ooper.parnu.ee

 

 

31.1.2011

 

Pühapäeval kõlab raekojas klaverimuusika neljal käel

 

Pühapäeval, 6. veebruaril 2011 kell 14.00 esineb Pärnu Ooperi sarjas ABONEMENT 007 Pärnu raekojas klaveriduo Ebe Müntel ja Jorma Toots, esitades neljal käel Pjotr Tšikovski armastatud klaveritsükli Aastaajad. Kontserdi avaloona kõlavad Jorma Tootsi esituses Johannes Brahmsi Kolm intermetsot op. 117.

 

Klaveriduo Ebe Müntel ja Jorma Toots alustas regulaarset tegevust 2004. aastal, jõudes finaali noorte interpreetide konkursil Con Brio. Hooajal 2008-2009 osales duo edukalt klaveriduode konkurssidel Poolas ja Tšehhimaal.

 

Ebe Müntel omandas magistrikraadi Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias professor Ivari Ilja ja Tanel Joametsa klaveriklassis. Solisti ja kammermuusikuna on ta esinenud Eestis, Soomes, Rootsis, Tšehhi- ja Saksamaal ning Itaalias. Ebe Müntel on Leipzigi rahvusvahelise improvisatsioonikonkursi II preemia laureaat. Käesoleval ajal töötab ta õpetaja ja kontsertmeistrina Heino Elleri nimelises Tartu Muusikakoolis.

 

Pärnu Ooperi kontseptuaalse muusikateatriansambli Repoo Ensemble liige Jorma Toots lõpetas Eesti Muusikaakadeemia professor Lilian Semperi klaveriklassis ja omandas seejärel magistrikraadi professor Matti Reimanni kammeransambliklassis. Samas õppeasutuses läbis ta mitmeaastase vabaimprovisatsiooni kursuse selle valdkonna eesti maestro professor Anto Petti juures. Alates 2009. aastast täiendab ta ennast Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias doktorantuuris. Erinevate ansamblipartneritega on ta edukalt esinenud paljudel kammermuusika konkurssidel ja festivalidel Eestis ja kaugemal. Jorma Toots on Leipzigi rahvusvahelise improvisatsioonikonkursi laureaat aastast 2001. Käesoleval ajal töötab ta õpetajana Heino Elleri nimelises Tartu Muusikakoolis ja õppejõuna Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemias. Jorma Toots on Eesti Interpreetide Liidu 2010. aasta stipendiaat.

 

Pärnu professionaalsete muusikute kontserdisari ABONEMENT 007 toimub Pärnu linna, Eesti Kultuurkapitali ja Pärnu Ooperi koostöös. Sarja eesmärk on kanda ette pärnu heliloojate muusikat, anda pärnu interpreetidele võimalus teostada kunstiliselt eredaid kontserdikavu, kaasata pärnakatele lisaks kõrgel tasemel külalismuusikuid ning viia kontserdiprojekte Pärnust välja. Pärast iga kontserti toimub esinejate ja publiku vestlusring. Sarja kunstiline juht on Andrus Kallastu.

 

Kontserdisarjaga liitub publikukoolitusprogramm Pärnumaa koolide õpilastele. Programmi raames on kontsertide külastamine tasuta. Oma koolis või huviringis programmi vedavatel õpetajatel, õpilastel või lapsevanematel palun võtta programmiga liitumiseks ühendust Pärnu Ooperi meiliaadressil ooper@parnu.ee

 

Kontserdisarja kevadhooaja abonementpääse hinnaga 18 eurot (281,64 krooni) tagab sissepääsu kõigile kontsertidele ja on müügil Piletimaailma müügikohtades ning Internetis aadressil https://www.piletimaailm.com/performances/21889

 

Üksikpääse hinnaga 6 eurot (93,88 krooni) on müügil pool tundi enne kontserdi algust kohapeal.

 

Info: http://www.ooper.parnu.ee

 

 

27.1.2011

 

TEADE

 

Pühapäevaks, 30. jaanuariks 2011 kell 14.00 Pärnu raekojas välja kuulutatud Pärnu Ooperi ABONEMENT 007 kontsert BAROKNE RAAM jääb ära!

 

Leiname ootamatult lahkunud pärnu muusikut Margus Allmanni ja avaldame kaastunnet omastele.

 

Pärnu Ooper

 

Info: http://www.ooper.parnu.ee

 

 

24.1.2011

 

Pühapäeval kõlab raekojas klarnet barokses raamis

 

Pühapäeval, 30. jaanuaril 2011 kell 14.00 esitavad eesti tippinterpreedid Toomas Vavilov (klarnet), Arvo Leibur (viiul), Toomas Nestor (vioola) ja Aare Tammesalu (tšello) Pärnu Ooperi sarjas ABONEMENT 007 Pärnu raekojas klarnetiteoseid barokses raamis.

 

Kontserdi esimese teosena kõlab Tallinnas sündinud Ivan Mülleri 1830-ndate aastate paiku avaldatud klarnetikvartett. Ivan Müller oli klarnetist ja leiutaja, kes täiustas oluliselt klarneti klapisüsteemi, muutes klarneti tänapäevast virtuoossust võimaldavaks muusikainstrumendiks. Helilooja Ivan Müller on avastus eesti muusikaloos. Tema tegevus ja looming on teenimatult vähe tuntud ja läbi uurimata. Esimese klarnetikvarteti varasemate eesti esituste kohta andmed puuduvad. Seega on võimalik, et 30. jaanuaril 2011 toimub Pärnu raekojas umbes 200 aastat peale teose loomist selle loo Eesti esiettekanne. Kontserdijärgeses vestlusringis tutvustab Toomas Vavilov lähemalt Ivan Mülleri leiutist: klarneti õhukindlaid klappe.

 

Kontserdi teise teosena kõlab norra rahvushelilooja Johan Halvorseni Passagaclia viiulile ja tšellole, mis on kirjutatud borokiajastu suurkuju Georg Friedrich Händeli teemale. Algselt viiulile ja vioolale mõeldud teos seab esitajatele suuri nõudmisi, kuna kaks pilli peavad jätma mulje keelpillikvarteti kõlast.

 

Kolmandana on kontserdi kavas Wolfgang Amadeus Mozarti Klarnetikvartett F-duur KV 378=317d umbes aastast 1779. Teos valmis kas Salzburgis või ka Mozarti Pariisi-reisi ajal. Lugu on algselt kirjutatud sonaadina klaverile ja viiulile ja avaldatud kogumikus Kuus sonaati viiulile ja klaverile. Kogumik sai kaasaegses ajakirjanduses ülikiitva hinnangu: Oma olemuselt unikaalsed sonaadid, täis uusi ideid ja autori muusikalist geniaalset hinge. Kuigi algselt on teos kirjutatud viiulile ja klaverile, kannab sama teos kirjastaja Johann André 1799. aastal välja antud kataloogis juba klarnetikvarteti nimetust. Tänaseni on selgusetu, kas seade uuele koosseisule tegi Johann André või hoopis Mozart ise. Teose puhul on tegu Mozarti küpse kammeransamblistiili näitega, milles on juba kogenud kunstniku poeetilisust ja süvenevat tõsidust. Samas ei puudu teoses ka Mozartile omased muusikalised üllatused. Näiteks esimeses osas on tavalise kahe põhiteema asemel hoopis kolm teemat ning finaalis on teine episood algse kolmeosalise taktimõõdu asemel ootamatult hoopis neljaosalises taktimõõdus.

 

Pärnu professionaalsete muusikute kontserdisari ABONEMENT 007 toimub Pärnu linna, Eesti Kultuurkapitali ja Pärnu Ooperi koostöös. Sarja eesmärk on kanda ette pärnu heliloojate muusikat, anda pärnu interpreetidele võimalus teostada kunstiliselt eredaid kontserdikavu, kaasata pärnakatele lisaks kõrgel tasemel külalismuusikuid ning viia kontserdiprojekte Pärnust välja. Pärast iga kontserti toimub esinejate ja publiku vestlusring. Sarja kunstiline juht on Andrus Kallastu.

 

Kontserdisarjaga liitub publikukoolitusprogramm Pärnumaa koolide õpilastele. Programmi raames on kontsertide külastamine tasuta. Oma koolis või huviringis programmi vedavatel õpetajatel, õpilastel või lapsevanematel palun võtta programmiga liitumiseks ühendust Pärnu Ooperi meiliaadressil ooper@parnu.ee

 

Kontserdisarja kevadhooaja abonementpääse hinnaga 18 eurot (281,64 krooni) tagab sissepääsu kõigile kontsertidele ja on müügil Piletimaailma müügikohtades ning Internetis aadressil https://www.piletimaailm.com/performances/21889

 

Üksikpääse hinnaga 6 eurot (93,88 krooni) on müügil pool tundi enne kontserdi algust kohapeal.

 

Info: http://www.ooper.parnu.ee

 

 

17.1.2011

 

Pühapäevane kontsert viib müütide maailma

 

Pühapäeval, 23. jaanuaril kell 14.00 kõlavad Pärnu raekojas teosed müütide maailmast. Ettekandele tulevad tseiloni päritolu inglise helilooja Sohrab Udumani Cassandra häälele ja lindile aastast 1992, šveitslase Jürg Wyttenbachi Encore! näitlejannale (või lauljale) ja tšellole aastast 1987 ning Pärnuga tihedalt seotud saksa päritolu eesti helilooja Hans-Gunter Locki Cassandra kaja lindile aastast 2010. Esitajateks on sopran Kai Kallastu, tšellist Aare Tammesalu ja elektroonikakunstnik Hans-Gunter Lock. Traditsioonilist vestlusringi juhib flötist Leonora Palu.

 

Kassandra müüt on värvikas näide ühe naise ühiskonnaredelil langemisest ja tema isiksuse hajumisest. Trooja kuninga Priamose tütrest, kellesse on armunud jumal Apollon, saab Agamemnoni sõjatrofee, immigrant vastu tahtmist, kes peab ennustama häda ja hukatust kurtidele kõrvadele ning kes lõpuks mõrvatakse. Sohrab Udumani Cassandra räägib Kassandrast kui rahva poolt vihatud õnnetusekuulutajast, kes ränkades tingimustes oma missiooni või õigemini programmi täites näib kaotavat sideme välismaailma ja iseendagagi.

 

Jürg Wyttenbachi Encore! kirjeldab absurdse kabareeteatri vormis seika ühe igavleva radža elust. Radža veri läheb keema alles siis, kui striptiisi teinud bajadeerilt nülitakse ka nahk. Moraal: tõeline meelelahutus ei tunne piire!

 

Hans-Gunter Lock komponeeris linditeose Cassandra kaja Pärnu Ooperi palvel Suveaarial 2010 Sohrab Udumani ja Jürg Wüttenbachi teoste vahemuusikana.

 

Pärnu professionaalsete muusikute kontserdisari ABONEMENT 007 toimub Pärnu linna, Eesti Kultuurkapitali ja Pärnu Ooperi koostöös. Sarja eesmärk on kanda ette pärnu heliloojate muusikat, anda pärnu interpreetidele võimalus teostada kunstiliselt eredaid kontserdikavu, kaasata pärnakatele lisaks kõrgel tasemel külalismuusikuid ning viia kontserdiprojekte Pärnust välja. Pärast iga kontserti toimub esinejate ja publiku vestlusring. Sarja kunstiline juht on Andrus Kallastu.

 

Kontserdisarjaga liitub publikukoolitusprogramm Pärnumaa koolide õpilastele. Programmi raames on kontsertide külastamine tasuta. Oma koolis või huviringis programmi vedavatel õpetajatel, õpilastel või lapsevanematel palun võtta programmiga liitumiseks ühendust Pärnu Ooperi meiliaadressil ooper@parnu.ee

 

Kontserdisarja kevadhooaja abonementpääse hinnaga 18 eurot (281,64 krooni) tagab sissepääsu kõigile kontsertidele ja on müügil Piletimaailma müügikohtades ning Internetis aadressil https://www.piletimaailm.com/performances/21889

 

Üksikpääse hinnaga 6 eurot (93,88 krooni) on müügil pool tundi enne kontserdi algust kohapeal.

 

Info: http://www.ooper.parnu.ee

 

 

10.1.2011

 

ABONEMENT 007: Pühapäeval kõlab futuristlik muusika

 

Pühapäeval, 16. jaanuaril kell 14.00 koguneb Pärnu raekotta taas seltskond muusikagurmaane, kes liiguvad sealt edasi Pärnu Vanalinna Põhikooli, kus toimub futurismi ideede käsitlemisele pühendatud Pärnu Nüüdismuusika Päevade teine kontsert MÜRADE KUNST.

 

Kontserdi pealkiri on inspireeritud muusikalise futurismi isa Luigi Russolo 1913. aastal kirjutatud samanimelisest tekstist L’arte di rumori, mida peetakse muusikalise futurismi manifestiks.

 

Kontserdil tuleb Repoo Ensemble esituses kontsertversioonis esiettekandele Andrus Kallastu Tantsutroop, milles on kasutatud flöödi, tšello ja klaveri puhul ebatraditsioonilisi mänguvõtteid, abstraktseid foneetilisi inimhääli ning videodirigenti, kes esineb Rait Rosina videoteoses Kalamees.

 

Kontserdi teeb ainulaadseks uute muusikainstrumentide klirruri, väntsahisti, donki, ketari, põntsa ja museibi jõudmine muusikainstrumentide auväärsele olümposele. Neile pillidele on loodud spetsiaalsed sooloteosed ning kontserdi lõpetab futuristlik helipoeem, milles saab nautida kõiki neid põnevaid instrumente koos.   

 

Pärnu professionaalsete muusikute kontserdisari ABONEMENT 007 toimub Pärnu linna, Eesti Kultuurkapitali ja Pärnu Ooperi koostöös. Sarja eesmärk on kanda ette pärnu heliloojate muusikat, anda pärnu interpreetidele võimalus teostada kunstiliselt eredaid kontserdikavu, kaasata pärnakatele lisaks kõrgel tasemel külalismuusikuid ning viia kontserdiprojekte Pärnust välja. Pärast iga kontserti toimub esinejate ja publiku vestlusring. Sarja kunstiline juht on Andrus Kallastu.

 

Kontserdisarjaga liitub publikukoolitusprogramm Pärnumaa koolide õpilastele. Programmi raames on kontsertide külastamine tasuta. Oma koolis või huviringis programmi vedavatel õpetajatel, õpilastel või lapsevanematel palun võtta programmiga liitumiseks ühendust Pärnu Ooperi meiliaadressil ooper@parnu.ee

 

Kontserdisarja kevadhooaja abonementpääse hinnaga 18 eurot (281,64 krooni) tagab sissepääsu kõigile kontsertidele ja on müügil Piletimaailma müügikohtades ning Internetis aadressil https://www.piletimaailm.com/performances/21889

 

Üksikpääse hinnaga 6 eurot (93,88 krooni) on müügil pool tundi enne kontserdi algust kohapeal.

 

Info: http://www.ooper.parnu.ee

 

 

3.1.2011

 

ABONEMENT 007: Pühapäeval kõlab raekojas teatraalne klaverimuusika

 

Futurismi ideede käsitlemisele pühendatud Pärnu Nüüdismuusika Päevade esimesel kontserdil 9. jaanuaril kell 14 esitab pianist Kadri-Ann Sumera Pärnu Raekojas ABONEMENT 007 sarjas kõrvuti poola romantismi suurkujude Karol Szymanowski ja Fryderyk Chopini teostega ka vene muusikalise futurismi suurkuju Aleksander Mossolovi muusikat.

 

Vene (nõukogude) avangardistide hulka kuuluvat Aleksander Mossolovi võib tema varasemate tööde järgi nimetada futuristiks muusikas. Energia, liikumine, jõud ja masinlikkus iseloomustavad nii tema "Tehast" sümfooniaorkestrile, laulutsüklit "4 ajalehekuulutust" kui ka klaverisonaate. Hilisemal perioodil toetus tema helikeel enam rahvamuusikale. Klaveritsükkel "Turkmeenia ööd" on nii mõneski mõttes pöördepunktiks autori loomingus, ühendades nii masinlikku, halastamatut ja ükskõikset energiat kui ka idamaiseid meeleolusid.

 

Kadri-Ann Sumera klaverikava ääristavate suurte poola heliloojate Chopini ja Szymanowski loomingut iseloomustab peenus ja delikaatsus, detailitäpsus ja äärmuseni välja töötatud muusikaline faktuur. Szymanowski tsükkel "Maskid" on värvikas ja teatraalne teos, mille esimene osa "Seherezade" on loodud kuulsa muinasjutukogumiku "1001 öö muinasjutud" ainetel, sisaldades eksootilisest araabia hõngust ning salapärasest võlumaailmast inspireeritud kõlasid. Muusikas võib leida killukesi neist sageli pisut õudsatest lugudest: hubisevat küünlavalgust peegeldumas kuldnõudel, paksude vaipade taga toimuvaid veriseid sündmusi, Aladdini oma imelambiga ning Sindbadi mäsleval merel. Sekka loomulikult lembestseene. Teose kolmas osa "Don Juani serenaad" portreteerib  kuulsat naistevõrgutajat kogu tema sensuaalsuses, mehisuses, nõtkuses ja kergemeelsuses. Ühe muusika ajaloo armastatuma klaverihelilooja Chopini Poloneesid on nagu heroilised muusikalised monumendid. Suurejoonelises Poloneesis fis-moll avaldub suurema osa oma elust eksiilis veetnud Chopini südamevalu ja koduigatsus üsnagi militaarsel moel, kujutades hobuste kappamist ning relvade tärinat. Teose pateetilistele äärmistele lõikudele vastandub keskmise lõigu õrn ja lüüriline masurka. Chopini Ballaadid on aga otsekuid lüürilised isiklikud jutustused möödunud traagilistest aegadest.

 

Pianist Kadri-Ann Sumera on nõutud solist ja kammermuusik nii Eestis kui ka välismaal. Ta on õppinud Tallinna Muusikakeskkoolis, Eesti Muusikaakadeemias ja Kölni Muusikakõrgkoolis, saavutanud tunnustust vabariiklikel ja rahvusvahelistel konkurssidel ning esinenud festivalidel “Arvo Pärt in NRW", “Quantensprünge", Klaver’06 ja Eesti Muusika Päevad. Ta on lindistanud Eesti Raadiole ning Antes Editionile ja tegutseb aktiivselt ka kaasaegse muusika interpreedina. Aastatel 2004-2005 oli ta Ensemble Modern stipendiaat Frankfurdis. Oma isa, Lepo Sumera, klaveriloomingu esitamise kõrval teeb Kadri-Ann Sumera tihedat koostööd Mari Vihmandi, Steingrimur Rohloffi ja Märt-Matis Lillega ning on Tartu Uue Muusika Ansambli asutajaliige ja kunstiline juht. Ta on solistina esinenud ERSO, Pärnu Linnaorkestri ja Dresden Sinfonietta ees. Alates 2004. aasta sügisest on ta Eesti Interpreetide Liidu liige ja osalenud ka liidu juhatuse töös. Ta tegutseb Klassikaraadios saatejuhina, pedagoogina Tartu Heino Elleri nimelises muusikakoolis ning on kontserdisarja "Kammermuusika mõisakoolides" üks eestvedajaid.

 

Pärnu professionaalsete muusikute kontserdisari ABONEMENT 007 toimub Pärnu linna, Eesti Kultuurkapitali ja Pärnu Ooperi koostöös. Sarja eesmärk on kanda ette pärnu heliloojate muusikat, anda pärnu interpreetidele võimalus teostada kunstiliselt eredaid kontserdikavu, kaasata pärnakatele lisaks kõrgel tasemel külalismuusikuid ning viia kontserdiprojekte Pärnust välja. Pärast iga kontserti toimub esinejate ja publiku vestlusring. Sarja kunstiline juht on Andrus Kallastu.

 

Kontserdisarjaga liitub publikukoolitusprogramm Pärnumaa koolide õpilastele. Programmi raames on kontsertide külastamine tasuta. Oma koolis või huviringis programmi vedavatel õpetajatel, õpilastel või lapsevanematel palun võtta programmiga liitumiseks ühendust Pärnu Ooperi meiliaadressil ooper@parnu.ee

 

Kontserdisarja kevadhooaja abonementpääse hinnaga 18 eurot (281,64 krooni) tagab sissepääsu kõigile kontsertidele ja on müügil Piletimaailma müügikohtades ning Internetis aadressil https://www.piletimaailm.com/performances/21889

 

Üksikpääse hinnaga 6 eurot (93,88 krooni) on müügil pool tundi enne kontserdi algust kohapeal.

 

Info: http://www.ooper.parnu.ee

 

 

28.12.2010

 

ABONEMENT 007: Uue aasta esimesel pühapäeval kõlab raekojas Bachi Muuusikaline ohver

 

Juba kohe pärast aastavahetust, pühapäeval, 2. jaanuaril kell kaks kõlab Pärnu raekojas ABONEMENT 007 sarjas Johann Sebastian Bachi “Muusikaline ohver”. Teos on kirjutatud valgustusajastu väljapaistva monarhi, Preisi kuninga Friedrich II tellimusel. Repoo Ensemble koosseisus Kai Kallastu, Leonora Palu,

Karin Veissmann, Andrus Kallastu, Indrek Palu, Aare Tammesalu ja Tõiv Tiits kasutab teost esitades elektroonilisi instrumente ning arvutiga genereeritud kõlasid. 

 

Jaanuari kolme järgmise pühapäeva kontserdid on seotud Pärnu Nüüdismuusika Päevadega. 9. jaanuaril esitab pianist Kadri-Ann Sumera vene muusikalise futurismi suurkuju Aleksander Mossolovi teoseid. 16. jaanuaril toimub Pärnu Nüüdismuusika Päevade ekperimentaalsete muusikainstrumentide töötoa lõppkontsert, mis on inspiereeritud muusikalise futurismi alusepanija Luigi Russolo ideedest. 23. jaanuar viib kuulaja müütide maailma. Sopran Kai Kallastu ja tšellist Aare Tammesalu esitavad tseiloni päritolu inglise helilooja Sohrab Udumani, Pärnuga tihedalt seotud saksa päritolu eesti helilooja Hans-Gunter Locki ning šveitslase Jürg Wyttenbachi loomingut.

 

Pärnu professionaalsete muusikute kontserdisari ABONEMENT 007 toimub Pärnu linna, Eesti Kultuurkapitali ja Pärnu Ooperi koostöös. Sarja eesmärk on kanda ette pärnu heliloojate muusikat, anda pärnu interpreetidele võimalus teostada kunstiliselt eredaid kontserdikavu, kaasata pärnakatele lisaks kõrgel tasemel külalismuusikuid ning viia kontserdiprojekte Pärnust välja. Pärast iga kontserti toimub esinejate ja publiku vestlusring. Sarja kunstiline juht on Andrus Kallastu.

 

Kontserdisarjaga liitub publikukoolitusprogramm Pärnumaa koolide õpilastele. Programmi raames on kontsertide külastamine tasuta. Oma koolis või huviringis programmi vedavatel õpetajatel, õpilastel või lapsevanematel palun võtta programmiga liitumiseks ühendust Pärnu Ooperi meiliaadressil ooper@parnu.ee

 

Kontserdisarja kevadhooaja abonementpääse hinnaga 18 eurot (281,64 krooni) tagab sissepääsu kõigile kontsertidele ja on müügil Piletimaailma müügikohtades ning Internetis aadressil https://www.piletimaailm.com/performances/21889

 

Üksikpääse hinnaga 6 eurot (93,88 krooni) on müügil pool tundi enne kontserdi algust kohapeal.

 

Info: http://www.ooper.parnu.ee

 

 

o 

 

5. jaanuaril 1993 asutatud Pärnu Ooper on eriilmeliste produktsioonidega pakkunud kvaliteetset musitseerimist ja intrigeerivaid teatrilahendusi.
Lisaks ooperiajaloo standardrepertuaarile võib Pärnu Ooperi etenduste hulgas leida müsteeriumilaadseid kiriklikke kompositsioone, nüüdisooperit, perfoomenseid, multimeediumietendusi, dramatiseeritud kontserte ja eksperimentaalset muusikateatrit.
Pärnu Ooperi tuuma moodustab heliloojatest, interpreetidest, kirjanikest, visuaalkunstnikest, näitlejatest ja teistest loovisikutest koosnev rahvusvaheline Repoo Ensemble, mille eesmärgiks on originaalse repoo-ooperi kontseptsiooni realiseerimine.
Pärnu Ooperi kunstiline juht on helilooja ja dirigent Andrus Kallastu.