enetfi

MUSICA SACRA. Kai Kallastu (sopran), Tanel Joamets (klaver). Kavas Debussy, Messiaen, Ravel, Skrjabin

When:
5.10.2013 @ 13:00
2013-10-05T13:00:00+00:00
2013-10-05T13:30:00+00:00
Where:
Pärnu Eliisabeti kirik
Nikolai 22
Pärnu, 80011 Pärnumaa
Eesti
Cost:
Üksikpääse 7 eurot ja perepääse 10 eurot (üks täiskasvanu ja kuni kolm alla 18-aastast last) müügil pool tundi enne kontserdi algust kohapeal.
Contact:
Pärnu Ooper
MUSICA SACRA. Kai Kallastu (sopran), Tanel Joamets (klaver). Kavas Debussy, Messiaen, Ravel, Skrjabin @ Pärnu Eliisabeti kirik | Pärnu | Pärnumaa | Eesti Vabariik

Debussy Bilitise laulud on üks kaunemaid näiteid helilooja loomingus. Laulude meloodiad järgivad poeetilist fraasi ja lähenevad gregooriuse laulu psalmoodilisele deklamatsioonile. Kirikulaade ja täistoonheliridu sisaldava klaveripartiiga on helilooja loonud hõrgult väreleva müstilise atmosfääri. Ravel oli võlutud rahvamuusika spontaansusest ja eksootilisusest. Viie kreeka rahvaviisi peen klaveripartii on värvikas ja rütmiliselt nõtke. Skrjabini hiline looming tekitab omamoodi paralleele nii Messiaeni kui ka Debussy muusikaga. Selles on tajutav püüdlus kujutada ekstaasi ja religioosset armastust. Messiaeni ühtaegu ekstaatilised, dramaatilised ja lüürilised Maa ja Taeva laulud on pühendatud helilooja abikaasale ning pojale Pascalile ning kujutavad enesest sügavalt isiklikke pihtimusi. Lauludes on meisterlikult ühendatud värvikas harmoonia ja põnevad ebaregulaarsed rütmid.

 

 

 

Kai Kallastu, sopran

Tanel Joamets, klaver

 

Claude Debussy

Kolm Bilitise laulu / Chansons de Bilitis (1897–1898), Pierre Louys’ tekstile

La flûte de pan: Pour le jour des Hyacinthies
La chevelure: Il m’a dit «Cette nuit d’ai rêvé»
Le tombeau des Naiades: Le long du bois couvert de givre

Maurice Ravel

Viis kreeka rahvaviisi / Cinq melodies populaires grecques (1906), kreeka rahvaluule tekstidele

1. Xypnise pe (Chanson de la mariee)
2. An pas pera kato (La-bas, vers l’eglise)
3. Pios allos (Quel galant m’est comparable)
4. O! gli kia chara mou (Chanson des cuielleuses de lentisques)
5. Yaroumbi, yaroumbi! (Tout gai!)

Aleksandr Skrjabin

Kaks poeemi op. 32 (1903)

Aleksandr Skrjabin

Üheksas klaverisonaat op. 68 (1912-1913)

Olivier Messiaen

Maa ja taeva laulud (Chants de terre et de ciel, 1938) Olivier Messiaeni tekstile

1. Bail avec Mi
2. Antienne du silence
3. Danse du bebe-pilule
4. Arc-en-ciel d’innocence
5. Minuit pile et face
6. Resurrection

 

Sopran Kai Kallastu on õppinud laulmist Metropolia Ülikoolis Soomes ning osalenud paljudel meistrikursustel. Tema õpetajateks on olnud Malle Raid, Matti Pelo, Johanna Bister ja Irina Gavrilovici. Ta on esinenud ooperilaulja, muusikateatriartisti, kammermuusiku ja mitmete orkestrite solistina. Tema repertuaar hõlmab teoseid renessansist nüüdismuusikani ning ta on olnud mitmete heliloojate eksperimentaalsete vokaalteoste esmaesitaja. Ta on olnud Eesti Interpreetide Liidu stipendiaat aastatel 2009, 2010 ja 2012. (http://www.kallastu.ee)

Kai Kallastu suvi 2013

Pianist Tanel Joamets on lõpetanud Eesti Muusikaakadeemia klaveri erialal professor Valdur Rootsi juhendamisel. Ta on õppinud ka improvisatsiooni Anto Petti juures ja täiendanud ennast Londonis Guildhalli Muusikakoolis. Ta on võitnud preemiaid 1993. ja 1994. aasta Griegi konkursil ning jõudnud finaali kahel rahvusvahelisel Skrjabini konkursil Venemaal aastatel 1995 ja 2000, kus esimesel pälvis diplomi ja teisel laureaaditiitli. 1996. aastal võitis ta eripreemia improvisatsiooniansambli Ekstemporistid koosseisus Düsseldorfi Moodsa Kultuuri Konkursil. Solistina on ta esinenud Soomes, Saksamaal, Inglismaal, Austraalias ja Kanadas. Pärast preemia võitmist Moskvas 2000. aastal esineb ta sageli paljudes Venemaa linnades. 2003. ja 2004. aastal toimunud kontserdireisid viisid teda näiteks Jekaterinburgi, Novosibirskisse, Krasnojarskisse ja Irkutskisse. Tema repertuaari kuuluvad Skrjabini, Rahmaninovi, Mozarti, Raveli, Griegi ja Schnittke klaverikontserdid, mida ta on esitanud koos eesti ja vene orkestritega. Ta esineb ka tihti improviseerijana, viljeldes nii vabaimprovisatsiooni kui ka džässi. Lisaks kontserditegevusele töötab ta õppejõuna Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias ja Heino Elleri nimelises Muusikakoolis, õpetades klaverit ja improvisatsiooni. Ta on ka Tartus toimuva festivali IMPROVIZZ kunstiline juht. (http://taneljoamets.edicypages.com/)

 

MUSICA SACRA on 2010. aasta sügisel alguse saanud kontserdisarja ABONEMENT 007 põhimõtteid jätkav pärnu professionaalsete muusikute kontserdisari, mille eesmärk on kanda ette pärnu heliloojate muusikat, anda pärnu interpreetidele võimalus teostada kunstiliselt eredaid kontserdikavu, kaasata pärnakatele lisaks kõrgel tasemel külalismuusikuid ning viia kontserdiprojekte Pärnust välja. Kontserdid toimuvad laupäeviti kell neli Pärnu Eliisabeti kirikus. Pärast iga kontserti toimub esinejate ja publiku vestlusring.

Kontserdisarjaga MUSICA SACRA jätkub sügisel 2010 alanud Pärnu Ooperi kontserdisarja ABONEMENT 007 regulaarsete süvamuusikakontsertide traditsioon. Sarja kunstiline juht on Andrus Kallastu.

 

Üksikpääse 7 eurot ja perepääse 10 eurot (üks täiskasvanu ja kuni kolm alla 18-aastast last) müügil Piletilevis www.piletilevi.ee ja Piletimaailmas www.piletimaailm.com ning pool tundi enne kontserdi algust kohapeal.

Abonementpääse 25 eurot, müügil Piletimaailma ja Piletilevi müügikohtades ning Internetis www.piletimaailm.com ja www.piletilevi.ee, annab õiguse külastada sarja kõiki sügishooaja 2013 kontserte.

Kontserdisarjaga liitub publikukoolitusprogramm õpilastele, mille raames õpilaste rühm ja neid saatev õpetaja või muu rühmajuht pääsevad kontserdile tasuta. Programmiga liitumiseks palun võtta ühendust meiliaadressil ooper@parnu.ee

Jaga sõpradega sotsiaalvõrgustikes

Kontakt: ooper@parnu.ee

Menu